Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit "pomoże" irlandzkiemu republikanizmowi

Brexit "pomoże" irlandzkiemu republikanizmowi
Dwie dekady spokoju na Wyspach Brytyjskich mogą się skończyć przez Brexit. (Fot. Getty Images)
Przewodniczący ugrupowania Saoradh Brian Kenna uważa, że wyjście UK z Unii Europejskiej spowoduje gwałtowny opór wobec rządów brytyjskich. 'Brexit może wywołać przemoc na Wyspach Brytyjskich' - twierdzi polityk.
Reklama
Reklama

"Opuszczenie Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo ponownie skupiło uwagę na granicy z Irlandią oraz jej kolonialistycznym podziale. Dorowadzi to do aktywności nowego pokolenia irlandzkich nacjonalistów” – stwierdził Brian Kenna, przewodniczący Saoradh.

Saoradh jest nowym, nieformalnym i skrajnie lewicowym ugrupowaniem w  Republice Irlandii, które dąży do zjednoczenia obu Irlandii. Grupa neguje zasadność porozumień wielkopiątkowych z 1998 roku, które położyły kres trwającemu ponad 30 lat konfliktowi w Irlandii Północnej.

Przez dwie dekady mieszkańcy Irlandii Północnej mogli cieszyć się pokojem zawartym między protestanckimi unionistami a katolickimi republikanami. Pokój uwolnił też Brytyjczyków od groźby zamachów terrorystycznych, których autorami byli członkowie Irlandzkiej Armii Republikańskiej.

Eksperci zauważają, że pomimo 20 lat spokoju, podzielona społeczność nie zjednoczyła się. Potomkom Irlandczyków w Irlandii Północnej wciąż bliżej do "Zielonej Wyspy”, a spadkobiercy angielskich osadników trwają przy protestantyzmie. 

Czy Brexit "zmąci" spokój na Wyspach Brytyjskich? (Fot. Getty Images)

Już po eksplozji samochodu pułapki 19 stycznia 2019 roku przed budynkiem sądu w Londonderry na Wyspach Brytyjskich zaczęto mówić o  nadciągających kłopotach.

Sam fakt, że radykałowie podkładają bomby w czasie dyskusji o wyjściu z Unii Europejskiej, nie wróży niczego dobrego, kiedy dojdzie już do Brexitu, a na granicy obu Irlandii pojawią się celnicy, policja i żołnierze.

Brytyjskie media przypominają, że u źródeł pojęcia "republikanizm" w kontekście irlandzkim leży wielowiekowa polityka dyskryminacji rządu w Londynie wobec katolickich mieszkańców wyspy Irlandii. Obecnie republikanizm kojarzony jest z poglądem, że wyspa Irlandia powinna być zjednoczoną, suwerenną republiką.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama