Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit may negatively affect Poland’s food industry

Brexit may negatively affect Poland’s food industry
Polska byłaby też krajem UE najbardziej dotkniętym spadkiem zatrudnienia w sektorze rolno-spożywczym. (Fot. Getty Images)
No-deal Brexit may have negative consequences for Polish food producers, particularly from the poultry, milk and dairy sectors.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zaznaczono, że dla wielu produktów w tym sektorze stawki celne będą na bardzo wysokim poziomie (tzw. "kominy taryfowe"). Takie stawki będą obowiązywały np. dla: wyrobów tytoniowych, alkoholi, produktów mlecznych, cukru i produktów zawierających cukier.

Z informacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że w przypadku Polski (dla której ok. 20 proc. eksportu do Wielkiej Brytanii to produkty rolno-spożywcze) wyniki eksportowe będą zróżnicowane i zależne od poszczególnych grup towarowych.

"W scenariuszu braku porozumienia długoterminowy spadek eksportu do Wielkiej Brytanii szacowany jest od ok. 30 proc. do ok. 70 proc., przy czym w największym stopniu, biorąc pod uwagę wolumen naszego eksportu, ucierpieć może eksport mięs (w tym drobiu, w przypadku którego jesteśmy jednym z liderów eksportu na rynek brytyjski, mięsa wołowego oraz przetworów z wieprzowiny), a w mniejszym stopniu produktów rolnych wysoko-przetworzonych" - informuje resort.

W odpowiedzi na interpelację napisano też, że według szacunków, Polska byłaby krajem UE najbardziej dotkniętym spadkiem zatrudnienia w sektorze rolno-spożywczym na skutek bezumownego Brexitu. "Przy spadku o 10 proc. brytyjskiego popytu na produkty pochodzące z UE, w tym z Polski, zatrudnienie w tym sektorze w Polsce spadłoby o ponad 4 tys. osób, w tym aż 3/4 tego spadku wystąpiłoby w samym rolnictwie. Duży wpływ na konkurencyjność polskiego eksportu rolno-spożywczego do Wielkiej Brytanii będą miały także restrykcje sanitarne i fitosanitarne oraz przyszła polityka rolna Wielkiej Brytanii" - informuje resort rozwoju.

Dla polskiego eksportu rolno-spożywczego Wielka Brytania jest drugim (od 2007 roku) odbiorcą naszych towarów.

Wielka Brytania i Unia Europejska mają do dzisiaj podjąć wiążącą decyzję na temat przyszłości rozmów w sprawie umowy handlowej. Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Czytaj więcej:

Brexit bez umowy to "puste półki w supermarketach na początku 2021 r."

Ceny w sklepach w UK mogą wzrosnąć. Winna sytuacja w portach

Johnson: UE chce nas karać za niedostosowywanie się do jej praw

Brexit: UK i UE do niedzieli mają podjąć decyzję o przyszłości negocjacji

Komisja Europejska przygotowuje "środki awaryjne" na wypadek Brexitu bez porozumienia

Jak Brexit wpłynie na ceny żywności? Te produkty podrożeją od 1 stycznia

Prawdopodobieństwo braku umowy UE z Wielką Brytanią wyższe niż jej zawarcia

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement