Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brexit boom: Od referendum podwoiły się europejskie inwestycje

Brexit boom: Od referendum podwoiły się europejskie inwestycje
Europejczycy inwestują w Wielkiej Brytanii pomimo wizji Brexitu. (Fot. Getty Images)
Przedsiębiorcy na Wyspach obawiają się Brexitu jak ognia. Ale tam, gdzie jedni ponoszą straty - inni zyskują. Z oficjalnych danych wynika, że od referendum w sprawie opuszczenia Unii przez Zjednoczone Królestwo nad Tamizą podwoiła się liczba europejskich inwestycji.
Reklama

Według danych S & P Capital IQ, przedsiębiorcy z Unii Europejskiej nabyli w ubiegłym roku 553 aktywa w Wielkiej Brytanii poprzez fuzje, przejęcia czy prywatne oferty. 

Dla niektórych Europejczyków Brexit to doskonała okazja do inwestowania w UK. (Fot. Getty Images)

Zakupy nieruchomości, spółek i udziałów w szybko rozwijających się firmach wyniosły 31,1 mld USD. W 2017 roku Europejczycy nabyli 497 brytyjskich aktywów o wartości 21,2 mld USD, a w 2016 roku 454 aktywa o łącznej wartości 13,6 mld USD. 

Wynik referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku i spadek wartości funta wywołały obawy, czy międzynarodowi inwestorzy zechcą inwestować w Wielkiej Brytanii.

Jednak dane pokazują, że wielu inwestorów nawet w Brexicie upatruje dobrej okazji.

"Brexit prawdopodobnie wpłynął na cenę niektórych aktywów w Wielkiej Brytanii, czyniąc je potencjalnie bardziej atrakcyjnymi” – stwierdził Spencer Baylin z Clifford Chance. "Brytyjskie aktywa są na globalnej przecenie. Można je kupić w miarę tanio w nadziei, że w dłuższej perspektywie przyniesie to  zysk" - dodał Baylin. Ekspert dodał, że niektórzy inwestorzy w związku z Brexitem będą inwestować, a inni będą czekać.

Kilka dni temu na przykład Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny (SPU), jeden z największych na świecie państwowych funduszy inwestycyjno-oszczędnościowych, zadeklarował zwiększenie inwestycji w brytyjską gospodarkę.

 

  Komentarze


  • Emonek
   5 marca, 18:54

   norwedzy niech sie trzymaja skokow

  • Ultravox2010
   5 marca, 23:10

   Jesli ktos ma jako takie pojecie o ekonomii to doskonale wie,ze to tylko kapital spekulacyjny,ktory nie jest zadna fizyczna inwestycja w firme.Po prostu kupuje sie udzialy w firmach,bo sie wie ze ich obecna wartosc jest zanizona z powodu Brexitowych zawirowan.Kiedy bedzie po wszystkim to te udzialy sprzeda sie tym,ktorzy rzeczywiscie beda chcieli zrobic cos naprawde pozytecznego dla tych firm tzw.biznesowym pasjonatom.Kazdy glupi wie przeciez,ze te firmy podniosa sie z obecnego dolka,lecz za prawo wlasnosci do nich beda "dziekowac"obecnym politykom i prosic ich aby rzad odkupil owe udzialy...

  • Raze
   6 marca, 06:53

   No skoro ceny lecą na ryj, to trudno żeby nie kupować.

  • Jan
   6 marca, 07:18

   A mieli tak uciekać i przenosić biznesy do Unii. Funt tez miał lecieć na łeb. Eksperci z londynka

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama