Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit bez umowy "osłabi bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii"

Brexit bez umowy "osłabi bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii"
Istnieje ryzyko, że po Brexicie bez umowy, do kraju dostaną się groźni przestępcy. (Fot. Getty Images)
Bezumowny Brexit może oznaczać, że utracimy kluczowe narzędzia UE walki z przestępczością, przez co bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii będzie zagrożone - ostrzega wiceszef Scotland Yard, Neil Basu.
Reklama
Reklama

Według Basu, żadne planowania i przygotowania nie pomogą zminimalizować ryzyka. "Kluczowe narzędzia walki z przestępczością zostaną utracone, a ich zamienniki nie będą tak dobre. Te systemy i narzędzia zostały opracowane przez UE z ważnych powodów i są bardzo skuteczne" - zaznacza ekspert, cytowany przez "The Guardian".

Chodzi m.in. o szybki dostęp do systemu Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), a także szczegółowych baz danych, m.in. Schengen II oraz PNR, zawierających dane pasażerów latających samolotami w Europie.

"Przeprowadziliśmy wiele planów awaryjnych, ale jest kilka rzeczy, których nie możemy wprowadzić w życie. W rezultacie nie mamy żadnej alternatywy np. na to, gdy nie zostaną nam udostępnione dane dotyczące pasażerów samolotów" - tłumaczy Neil Basu.

Neil Basu: "Systemy i narzędzia UE są bardzo skuteczne". (Fot. Getty Images)

"Stworzyłoby to bezpośrednie zagrożenie, że do kraju przylecieliby poważni przestępcy lub osoby poszukiwane, a my o tym nie będziemy wiedzieć. To niesie duże ryzyko" - zauważa wiceszef Scotland Yard.

"The Guardian" zaznacza, że w konsekwencji brytyjskie służby będą musiały polegać na systemach niezależnego od UE Interpolu, a także na zapisach europejskiej konwencji o ekstradycji z 1957 roku. Zastrzeżono jednak, że opisana w tej konwencji procedura może ciągnąć się nawet latami, w przeciwieństwie do sześciotygodniowej procedury opartej na ENA.

We wrześniu ub.r. podobne ostrzeżenie wydał prestiżowy londyński ośrodek badawczy Institute for Government, który wskazał, że bez nowej, kompleksowej umowy o współpracy UE i Wielkiej Brytanii w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Brexit może znacząco odbić się na możliwości ekstradycji przestępców, m.in. do Polski.

W konsekwencji służby w UK będą musiały polegać na systemach niezależnego od UE Interpolu. (Fot. Getty Images)

Według danych z 2016 roku, spośród około 1,1 tys. osób, które były wydane przez Wielką Brytanię na mocy ENA wystawionego przez jedno z pozostałych 27 państw unijnych, większość - 646 - było obywatelami Polski. Brak alternatywnej procedury, która pozwalałaby na kontynowanie współpracy po Brexicie, mógłby doprowadzić do znacznych utrudnień w ściganiu tych przestępców przez polskie władze.

"Gdyby zależało to ode mnie, chciałbym, aby negocjacje doprowadziły do ​​zawarcia umowy z UE. Wtedy mielibyśmy dostęp do wszystkich unijnych narzędzi i danych. To byłaby najlepsza opcja" - podsumował wiceszef Scotland Yard, który stał na czele śledztw w sprawie zamachów terrorystycznych w Londynie w 2017 roku.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama