Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit 'already causing medicine shortages' at pharmacies in England

Brexit 'already causing medicine shortages' at pharmacies in England
Na liście PSNC znajduje się wiele lekarstw, które nie mają zamienników, stosowanych np. w onkologii i kardiologii. (Fot. Getty Images)
Brexit has contributed to a shortage of certain medicines at pharmacies in England, according to a body that represents the sector.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

PSNC odpowiedzialna jest za tworzenie listy leków, za które NHS musi płacić więcej niż zwykle i których dostępność na brytyjskim rynku w najbliższym czasie może być zagrożona. Obecnie znajduje się na niej aż 96 medykamentów - najwięcej od 2014 r., czyli od kiedy zaczęto prowadzić taki wykaz.

W najnowszym zestawieniu PSNC znajduje się wiele lekarstw, które nie mają zamienników, stosowanych np. w onkologii i kardiologii. 

Organizacja nie ma wątpliwości, że to wina Brexitu i związanej z nim słabnącej atrakcyjności brytyjskiego rynku dla producentów farmaceutyków. Eksperci tłumaczą, że leki są zazwyczaj dodawane do listy, gdy producenci lub hurtownicy podnoszą ceny z powodu takich czynników, jak problemy z dostawami.

Apteki zgłaszają coraz większe problemy z pozyskiwaniem niektórych leków generycznych. (Fot. Getty Images)

"Apteki zgłaszają coraz większe problemy z pozyskiwaniem niektórych leków generycznych (zamiennik leku oryginalnego, zawierający tę samą substancję czynną - przyp. red.) dla swoich pacjentów" - zaznacza Simon Dukes, dyrektor wykonawczy PSNC.

PSNC sporządza miesięczną listę z informacjami zwrotnymi od farmaceutów i negocjuje ceny z Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC), aby mieć pewność, że "wszyscy pacjenci otrzymają potrzebne leki na czas". "Jednak jest to wielkie obciążenie dla aptek, których personel jest już i tak bardzo zapracowany" - podkreśla Dukes.

To nie jedyne problemy związane Brexitem. Niepokój związany z niedoborami leków znacznie wzrósł wśród pacjentów z padaczką. Na infolinię organizacji Epilepsy Society dzwoni coraz więcej osób, które żyją w strachu, że zabraknie dla nich niezbędnych lekarstw.

"Tylko w marcu nasza infolinia (otwarta trzy dni w tygodniu) otrzymała 18 telefonów. Zwykle mamy jedno połączenie co sześć miesięcy" - informuje rzeczniczka organizacji.

Już w październiku ub. roku rząd apelował do Brytyjczyków, aby gromadzili niezbędne leki na wypadek bezumownego Brexitu.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement