Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Z UK do Europy przeniesiono już 7,5 tys. miejsc pracy

Brexit: Z UK do Europy przeniesiono już 7,5 tys. miejsc pracy
Pozycja Londynu jako stolicy finansowej świata jest zagrożona? Na zdjęciu: budynki na londyńskim Canary Wharf. (Fot. Getty Images)
Oficjalne dane grupy Ernst&Young (EY) wykazały, że od czasu ogłoszenia Brexitu Wielka Brytania bezpowrotnie straciła 7,5 tys. wysokopłatnych miejsc pracy w sektorze finansowym. Tylko w ciągu ostatnich tygodni, z Wysp do Europy na stałe przeniesiono 400 wakatów.
Reklama
Reklama

EY w swoim raporcie poświęconym Brexitowi przekazał, że Zjednoczone Królestwo, poza wakatami dla wykwalifikowanych specjalistów finansowych, straciło również ponad bilion funtów. Kwota ta to efekt przeniesionych do kontynentalnej Europy siedzib firm, kontraktów oraz majątku.

Zdaniem EY, obecna sytuacja "poważnie zagraża" roli Londynu jako centrum finansowego świata.

EY wskazuje, że skala strat może być jeszcze większa, jeśli np. uwzględni się fakt, że firmy, które "uciekły" do Europy utworzyły tam 2 850 nowych miejsc pracy.

Zdaniem ekspertów, najbardziej zagrożonymi ucieczką z Wielkiej Brytanii firmami są przedsiębiorstwa związane z finansami, ubezpieczeniami, bankami oraz zarządzaniem bogactwem.

Jednym z największych "beneficjentów" Brexitu jest niemiecki Frankfurt. (Fot. Getty Images)

Dużym problemem dla większości dużych korporacji jest fakt, że Bruksela wymaga od nich dostosowania się do unijnego systemu regulacji, jeśli chcą działać na terenie UE, wykluczając tym samym operowanie na podstawie systemu obowiązującego w Wielkiej Brytanii.

Według EY, trend "ucieczek" z Wielkiej Brytanii będzie kontynuowany w kolejnych tygodniach, a przed samym Brexitem może znacznie przybrać na sile. 

Największymi "wygranymi" Brexitu są Dublin, Luksemburg, Frankfurt oraz Paryż - głównie do tych miast przenosi się większość firm z Londynu. Polska mogła liczyć na stanie się nową siedzibą Europejskiej Agencji Leków, ale tamtejsi pracownicy LGBT obawiali się o swoje rodziny, w tym status prawny dzieci, w przypadku wyprowadzki nad Wisłę.

Czytaj więcej:

Brexit: Przejazd do Dover tylko z 24-godzinnym zezwoleniem

Orban: Brexit świadectwem wielkości Wielkiej Brytanii, ale Węgry zostaną w UE

Goldman Sachs potwierdza: Brexit zagrożeniem dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie

Brexit: Izba Gmin przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama