Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Wielka Brytania przedstawiła propozycje na zastąpienie backstopu

Brexit: Wielka Brytania przedstawiła propozycje na zastąpienie backstopu
Porozumienie w kwestii irlandzkiej granicy budzi wiele kontrowersji. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania przedstawiła wczoraj szczegółowe propozycje rozwiązania po Brexicie kwestii granicy między Irlandią Północną a Irlandią. Miałyby one zastąpić budzący duże kontrowersje tzw. irlandzki backstop.
Reklama
Reklama

Zgodnie z propozycjami, Irlandia Północna byłaby częścią strefy regulacyjnej obejmującej całą wyspę Irlandię i dotyczącej wszystkich produktów.

To oznacza, że obrót towarami między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa (Anglią, Szkocją i Walią) będzie podlegał kontrolom, czyli na Morzu Irlandzkim powstanie granica regulacyjna (towary z Irlandii Północnej będą podlegać unijnym regulacjom, a z Wielkiej Brytanii - nie).

W związku z tym, że Irlandia Północna objęta byłaby regulacjami, na które nie będzie miała wpływu - tzn. unijnymi - tamtejsze Zgromadzenie Parlamentarne przed końcem okresu przejściowego, czyli przed 31 grudnia 2020 r., będzie musiało wyrazić zgodę na to rozwiązanie, a następnie odnawiać ją co cztery lata.

Irlandia Północna byłaby częścią strefy regulacyjnej obejmującej całą wyspę Irlandię i dotyczącej wszystkich produktów. (Fot. Getty Images)

Irlandia Północna pozostanie jednak częścią brytyjskiego reżimu celnego, co oznacza, że wraz z końcem okresu przejściowego powstanie granica celna między Irlandią Północną a Irlandią. Jednak jej przekraczanie będzie się odbywało na podstawie maksymalnie uproszczonej procedury, tzn. nie będzie ani kontroli na samej granicy; nie będzie też trzeba budować na niej żadnej fizycznej infrastruktury.

Większość kontroli odbywałaby się elektronicznie, a tylko nieznaczna część fizycznie - ale nie na granicy, lecz w punkcie wysyłki lub odbioru towarów. Dodatkowo, wprowadzone miałyby być system deklaracji dla zaufanych handlowców, a także specjalne ułatwienia dla małych firm.

Jak podkreślono w dokumencie, te rozwiązania są zgodne z postanowieniami porozumienia wielkopiątkowego z 1998 r., które stanowi podstawę procesu pokojowego w Irlandii Północnej, a także nie naruszają zasad jednolitego unijnego rynku.

Czytaj więcej:

MSZ Irlandii: Zbyt duża różnica zdań między UK i UE

Johnson o Brexicie: Przedstawimy konstruktywne i daleko idące propozycje

"FT": Johnson rozważa trzy scenariusze ws. Brexitu

Johnson: "Doprowadźmy Brexit do końca. Możemy, musimy i zrobimy to"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama