Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Boris Johnson and Leo Varadkar say they 'see pathway' to Brexit deal

Boris Johnson and Leo Varadkar say they 'see pathway' to Brexit deal
"Premier Johnson i szef rządu Irlandii Varadkar odbyli długą i konstruktywną dyskusję". (Fot. Getty Images)
Boris Johnson and Leo Varadkar have agreed there is a 'pathway to a possible Brexit deal', surprising sceptical EU officials with their upbeat assessment after more than three hours of private talks.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Premier Johnson i szef rządu Irlandii Varadkar odbyli długą i konstruktywną dyskusję. Obaj w dalszym ciągu uważają, że porozumienie jest w interesie wszystkich. Zgodzili się, że widzą drogę do ewentualnego porozumienia" - napisano w komunikacie Downing Street po spotkaniu obu szefów rządów, które odbyło się w północno-zachodniej Anglii.

"Uzgodnili, że nadal będą się zastanawiać nad swoimi dyskusjami, zaś urzędnicy będą w nie intensywnie zaangażowani" - dodano. W nawiązaniu do tej zapowiedzi podano, że dzisiaj dojdzie do kolejnego spotkania brytyjskiego ministra ds. Brexitu Stephena Barclaya z głównym unijnym negocjatorem Michelem Barnierem.

Zgodnie z obecnymi ustaleniami, Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października br. Aby odbyło się to w uporządkowany sposób, porozumienie między Londynem a Brukselą powinno zostać osiągnięte najpóźniej podczas szczytu UE w dniach 17-18 października.

Wczoraj w miejscu spotkania szefów obu rządów nie zabrakło przeciwników Brexitu. (Fot. Getty Images)

Główną przeszkodą jest sprawa granicy między pozostającą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a Irlandią. W ubiegłą środę Johnson przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, na który nie zgadza się jego rząd.

Zgodnie z tymi propozycjami, po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

Oznaczałoby to powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). 

Propozycje te zostały jednak uznane przez polityków unijnych za niewystarczające, a we wtorek zaczęli oni wprost mówić, że porozumienie jest mało prawdopodobne.

Czytaj więcej:

Źródło: Rozmowy z UE w sprawie Brexitu bliskie załamania

Szef PE wzburzony po rozmowie z Borisem Johnsonem w Londynie

19 października specjalne posiedzenie Izby Gmin w sprawie Brexitu

"The Times": UE gotowa jest na znaczne ustępstwa w sprawie Brexitu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement