Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: The act on the stay of the British in Poland signed by Polish president

Brexit: The act on the stay of the British in Poland signed by Polish president
Nowelizacja podpisana przez Andrzeja Dudę wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., czyli po upływie okresu przejściowego po Brexicie. (Fot. Getty Images)
President Andrzej Duda signed on Monday an amendment to the provisions on the stay of EU citizens in Poland, regulating the residence issues of British citizens.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowela, kóra wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., ma zapewnić stosowanie przez Polskę rozwiązań przyjętych w umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, w tym zachowanie praw pobytowych obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin. Ma ona też charakter dostosowawczy polskiego prawa do przepisów UE.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, obywatelom Wielkiej Brytanii wydawane będą dokumenty pobytowe, analogiczne do wydawanych obywatelom UE, ale z odpowiednią adnotacją. Okres przejściowy po Brexicie obowiązuje do końca grudnia, stąd było ważne, aby nowe przepisy weszły w życie od nowego roku.

Charakter dostosowawczy do prawa unijnego to kwestia rozszerzenia działania zmienianej ustawy na współmałżonków obywateli RP, którzy do nich dołączają lub z nimi przebywają, a także ograniczenia przepływu osób z uwagi na zagrożenie dla bezpieczeństwa. Nowelizacja wprowadza nowe przesłanki odmowy wydania wizy dla członka rodziny obywateli UE, m.in. złożenie fałszywych zeznań, przedstawienie podrobionych dokumentów lub sytuacja, gdy celem ubiegania się o wizę jest obejście prawa.

Nowela dostosowuje też polskie przepisy do unijnego rozporządzenia w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych wydawanych obywatelom UE i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom UE i członkom ich rodzin. Zmiana dotyczy m.in. wydawania zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywateli UE w formacie zbliżonym do karty pobytu.

Inna zmiana dostosowawcza dotyczy ujednolicenia nazewnictwa wydawanych dokumentów. Wprowadzone zostaną ponadto przepisy, które pozwolą na zamieszczanie obrazu linii papilarnych w Karcie Pobytowej i w Karcie Stałego Pobytu oraz dokumentach wydawanych obywatelom Wielkiej Brytanii.

Kolejna zmiana zawarta w noweli ma umożliwić Straży Granicznej przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i dokonania sprawdzenia w miejscu pobytu obywatela UE w przypadku podejrzenia fikcyjnego małżeństwa. 

Czytaj więcej:

Brexit: Rząd przygotuje Brytyjczyków do podróżowania po UE

Leczenie w krajach UE po Brexicie. Czy karta EHIC wciąż będzie działać po 31 grudnia?

Brexit i Covid-19: Od 1 stycznia podróże Brytyjczyków do UE "z zakłóceniami"

Brexit: Wakacje w UE, podróż z kotem i ceny w sklepach od 1 stycznia

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement