Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: The food items British travellers can no longer take into the EU

Brexit: The food items British travellers can no longer take into the EU
Osoby z Wielkiej Brytanii mogą wwozić na terytorium UE do 20 kilogramów produktów morskich, takich jak ryby i niektóre skorupiaki. (Fot. Getty Images)
Due to Brexit and Covid restrictions, Brits may be confused about the new rules for travelling to the European Union (EU). As the UK has left the EU, holidaymakers are now subject to travel restrictions like the rest of the world. Plus, Covid rules can also be difficult to keep up with, as the rules vary by country and can be subject to change.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wśród wielu obowiązujących przepisów znajdują się m.in. te dotyczące wwozu żywności, zwłaszcza mięsa i produktów mlecznych. Aby nie być zaskoczonym na lotnisku, warto zapoznać się z wszystkimi informacjami na temat unijnych przepisów dotyczących przewozu żywności.

Jakich produktów spożywczych nie można wwozić do UE?

Podróżni z Wielkiej Brytanii nie mogą wwozić do UE mięsa ani produktów zawierających mięso, a także mleka i nabiału.

Osoby podróżujące z UK nie mogą także wwozić do UE żadnych świeżych owoców (z wyjątkiem bananów, kokosów, daktyli, ananasów i durianów), warzyw, roślin ani produktów roślinnych - chyba że przed wyjazdem opłacą koszty ich badania i uzyskają "certyfikat fitosanitarny".

Istnieją pewne wyjątki od tych zasad. Jak podaje rząd na swojej stronie internetowej, podróżni mogą zabrać ze sobą mleko w proszku dla niemowląt i żywność dla niemowląt, a także "specjalną żywność w przypadku osób stosujących dietę wynikającą z leczenia zdiagnozowanej choroby, zaburzenia lub stanu chorobowego", a także karmę dla zwierząt domowych niezbędną ze względów medycznych.

Podróżując z UK warto znać obowiązujące przepisy, których należy przestrzegać podczas przekraczania granicy UE. (Fot. Getty Images)

Produkty te nie mogą ważyć więcej niż 2 kilogramy, nie wymagają przechowywania w lodówce przed otwarciem, są oryginalnie zapakowane, a opakowanie nie może być naruszone - chyba że jest w trakcie bieżącego użycia.

Osoby z krajów spoza UE mogą wwozić na terytorium UE do 20 kilogramów produktów morskich, takich jak ryby i niektóre skorupiaki.

Podróżni mogą również wwieźć do 2 kilogramów produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak miód, żywe ostrygi, żywe małże i ślimaki.

Dlaczego nie można wwozić do UE mięsa i nabiału?

Komisja Europejska wyjaśnia zasady na swojej stronie internetowej: "Indywidualnie przewożone produkty zawierające mięso, mleko lub ich przetwory wwożone do UE stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia zwierząt w całej Unii".

W mięsie, mleku lub ich produktach mogą znajdować się niebezpieczne patogeny wywołujące choroby zwierząt, takie jak pryszczyca i klasyczny pomór świń.

Komisja Europejska wprowadziła te ograniczenia po epidemii pryszczycy w 2001 roku.
 

Czytaj więcej:

Nowe wzorce w handlu między Irlandią, Irlandią Północną i Wielką Brytanią na skutek Brexitu

Podróżujący z i do UK na dalekich trasach będą musieli płacić nowy podatek lotniczy

Życie Brytyjczyków w UE po Brexicie. "Wstyd i rozczarowanie"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement