Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: The Australian variant of relations with the EU is in practice no agreement

Brexit: The Australian variant of relations with the EU is in practice no agreement
Rząd powtarza, że Wielka Brytania jest dobrze przygotowana na twardy Brexit. (Fot. Getty Images)
British Prime Minister Boris Johnson reiterates that if we fail to conclude a free trade agreement with the European Union - modeled on Canada's - the Australian option is a good solution. The Australian option in practice means no deal with EU.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nawet preferowany przez Wielką Brytanię wariant kanadyjski nie oznacza tak swobodnego handlu, jaki jest obecnie między nią a UE. Umowa o wolnym handlu między UE a Kanadą - CETA, która prowizorycznie weszła w życie w 2017 r., znosi cła na 98 proc. produktów, ale w przypadku niektórych, np. jajek, drobiu czy mięsa, nadal one obowiązują. Nie znosi też wszystkich kwot ilościowych i nie likwiduje kontroli granicznych, co powoduje, że towary nadal mogą być sprawdzane w portach pod kątem zgodności z regulacjami i dokumentami.

CETA wprawdzie jest tylko punktem wyjścia, zatem ewentualna umowa Wielkiej Brytanii z UE będzie ją dostosowywać do handlu między nimi, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że handel z UE stanowił w 2017 r. 7,9 proc. kanadyjskiego eksportu oraz 10,5 proc. jej importu. Dla porównania w 2019 r. te liczby w przypadku Wielkiej Brytanii wynosiły odpowiednio 45 proc. i 53 proc.

Alternatywą wobec braku porozumienia na warunkach kanadyjskich jest według brytyjskiego rządu wariant australijski. Jednak jak przyznał minister biznesu Alok Sharma, różnica między wariantem australijskim a brakiem porozumienia jest "kwestią semantyki".

Australia i UE nie mają umowy o wolnym handlu, co oznacza, że handel między nimi odbywa się w zdecydowanej większości na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli obowiązują cła, kwoty ilościowe oraz bariery pozataryfowe, jak regulacje. W zdecydowanej większości, a nie w całości, bo Australia, jak kilka innych dużych gospodarek, które nie mają umowy o wolnym handlu z UE, zawarła z nią kilka porozumień ułatwiających handel w poszczególnych obszarach. Takie porozumienie dotyczy np. wina - daje ono australijskim winom preferencyjny dostęp do unijnego rynku, a także zapewnia ochronę w Australii zastrzeżonych w UE nazw produktów regionalnych, jak szampan czy porto.

Ponadto, obie strony mają porozumienie dotyczące współpracy w dziedzinie spraw zagranicznych i bezpieczeństwa oraz rozwoju i pomocy humanitarnej, a w 2017 r. zawarły porozumienie ramowe, w którym zobowiązały się do "zbadania możliwości ułatwienia procedur celnych".

Same rozmowy o wolnym handlu między UE a Australią zostały zainagurowane dopiero w połowie 2018 r. i należy przypuszczać, że handel między nimi jeszcze przez kilka lat będzie się odbywał na zasadach WTO (pomiędzy rozpoczęciem negocjacji z Kanadą a prowizorycznym wejściem w życie CETA minęło osiem lat).

W przypadku braku porozumienia między Wielką Brytanią a UE przed końcem roku od 1 stycznia 2021 r. handel między nimi automatycznie zacznie być prowadzony na zasadach WTO, bo szansa na to, że w przypadku braku ogólnego porozumienia uda się przed końcem roku zawrzeć jakieś szczegółowe, podobne do wspomnianego dotyczącego wina z Australią, z powodu braku czasu jest znikoma.

Co prawda unijne cła na produktów pozarolniczych są niskie (średnio 2,8 proc.), ale np. samochody objęte są stawką 10 proc., a w przypadku produktów rolnych są one jeszcze wyższe, sięgające nawet 35 proc. Poza tym, w wielu przypadkach poważniejszą przeszkodą dla handlu niż cła są bariery pozataryfowe, czyli standardy i regulacje dopuszczające poszczególne produkty na danym rynku. Nawet w przypadku braku porozumienia tę kwestię Wielka Brytania i UE też musiałyby uregulować.

Czytaj więcej:

Johnson: "No deal" coraz bliżej, "koniec" rozmów z UE

Rząd: Wielka Brytania jest dobrze przygotowana na twardy Brexit

"Parking Farage'a" dla ciężarówek? Już 25 tys. podpisów pod petycją

Brexit: UK odmawia wznowienia negocjacji, mimo że UE akceptuje jej żądania

Michel o negocjacjach UE z UK: "Nie można zjeść ciastka i mieć ciastko"

Wiceszef KE: Celem nadal jest porozumienie UE z Wielką Brytanią

Brexit: Wielka Brytania podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement