Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brexit: Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brexit: Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE
Khan: "Obywatele UE mają niezwykły wkład w życie Londynu i są częścią tkanki tego miasta". (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
Reklama

W procesie aplikowania konieczne jest potwierdzenie tożsamości, miejsca zamieszkania oraz braku poważnych wyroków skazujących.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej (ang. settled status), trzeba będzie udowodnić, że w ostatnich pięciu latach przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy w każdym z tych lat. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony (ang. pre-settled status), który będzie można zmienić po spełnieniu wymogu pięciu lat.

Uzyskanie nowego statusu - opartego na brytyjskim, a nie, jak dotychczas, unijnym prawie - zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw dotyczących m.in. pobytu, pracy, edukacji i dostępu do świadczeń społecznych, niezależnie od efektu negocjacji ws. Brexitu.

Home Office ruszył z ogólnokrajową kampanią informacyjną na temat konieczności rejestracji. (Fot. Getty Images)

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE będą mieli do końca czerwca 2021 roku czas na zarejestrowanie się w nowym systemie. W razie Brexitu bez umowy czas ten skróciłby się do końca grudnia 2020 roku.

Początkowo rejestracja w systemie miała kosztować 65 funtów (32,50 funta dla dziecka), ale wczoraj wdrożona została wcześniejsza zapowiedź polityczna premier Theresy May o zniesieniu tej opłaty i proces jest teraz bezpłatny.

W piątek minister spraw wewnętrznych Sajid Javid zwrócił się w komentarzu dla londyńskiej popołudniówki "Evening Standard" bezpośrednio do mieszkających w kraju obywateli 27 pozostałych państw członkowskich UE, że "choć nasza przyszła relacja ze Wspólnotą jest niejasna, chcę, żebyście wiedzieli jak bardzo chcemy, żebyście tu zostali", zaznaczając, że jest to niezależne od tego, jak zakończą się negocjacje z UE.

"Chcę się jasno wyrazić, że będziemy szukali argumentów za nadaniem ludziom tego statusu i chcemy, żeby każda osoba, która jest uprawniona do jego uzyskania, rzeczywiście go dostała" - zapewnił, dodając, że jest "zdeterminowany, aby nikt nie pozostał bez wsparcia", a MSW przeznaczy do 9 milionów funtów na granty dla organizacji społecznych, udzielające wsparcia w procesie aplikacji.

Wcześniej Home Office zapowiedział także przeprowadzenie ogólnokrajowej kampanii informacyjnej na temat konieczności rejestracji.

Równolegle do oficjalnego uruchomienia rządowego systemu, władze Londynu także rozpoczęły swoją kampanię informacyjną, oferując wsparcie milionowi obywateli UE, którzy mieszkają w brytyjskiej stolicy. Wczoraj charakterystyczny londyński autobus, oklejony tłumaczeniami zdania "wszyscy jesteśmy londyńczykami" we wszystkich europejskich językach, odwiedził m.in. Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w zachodnim Londynie, gdzie duża grupa Polaków wzięła udział w sesji informacyjnej z udziałem prawników specjalizujących się w prawie migracyjnym.

Łącznie przez weekend - który oryginalnie miał być datą wyjścia kraju z Unii Europejskiej - miejski autobus odwiedzi dziesięć dzielnic. Szersze informacje na temat rejestracji są także dostępne na stałe na miejskim portalu EU Londoners Hub.

"Obywatele UE mają niezwykły wkład w życie Londynu i są częścią tkanki tego miasta. Począwszy od pielęgniarek, nauczycieli i pracowników budowalnych do przedsiębiorców: wszyscy z nich ciężko pracują, płacą podatki i odgrywają olbrzymią rolę w obywatelskim i kulturalnym życiu stolicy" - tłumaczył burmistrz Sadiq Khan, podkreślając, że jego intencją jest "wysłanie jasnego sygnału, że oni są Londyńczykami, a nasza stolica zawsze będzie ich domem".

Po piątkowym odrzuceniu przez Izbę Gmin rządowego projektu umowy wyjścia z Unii Europejskiej, Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na bezumowne wyjście ze Wspólnoty, albo na dalsze, wielomiesięczne przedłużenie członkostwa w UE, zobowiązując się jednocześnie do udziału w majowych wyborach europejskich.

W ten sposób zapewniłaby sobie czas na znalezienie wyjścia z trwającego impasu politycznego, próbując znaleźć nowy model dla przyszłych relacji z UE, który mógłby liczyć na poparcie parlamentu.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej (ang. settled status), należy aplikować TUTAJ.

 

  Komentarze


  • Af
   31 marca, 08:20

   Wypad z EU angole natychmiast bez umowy tak jak prawdziwy Anglik rakiem i do tylu

  • Marcinek
   31 marca, 09:15

   Pytanie ważne o którym nie ma ani słowa ! Czy jeżeli już postarałem się o REZYDENTURE to czy muszę przechodzić TEN procer rejestracji ?

  • Asab
   31 marca, 09:40

   To UE ma problem, a nie UK. UK sobie poradzi, a UE dostanie kuta, a nie składkę unijna od UK. Po wyjściu Anglików z UE ta organizacja zostanie poważnie osłabiona i narażona na kolejne wyjścia. Tylko debil może tu pisać że jest inaczej, albo ten którego wywala na mordę z UK, bo jest kryminalista na ucieczce z Polski. Teraz wszystkich cwaniactwa, którzy uciekli przed kryminalem, alimenciarzy z długą i po sto tysięcy złotych na "licznikach" - wylecza z naiwności. Ci co siedzą na fałszywych dowodach osobistych, też poczują powiew "wolności". Londynek - nie blokować tego postu.

  • Lopin
   31 marca, 10:54

   Do
   Marcinek
   https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/if-you-have-permanent-residence-or-indefinite-leave-to-remain

  • Lonewolf
   31 marca, 10:57

   A co z tymi ktorzy wyjada na urlop przykladowo 10 kwietnia, w miedzyczasie UK wyjdzie z UE i beda chcieli wrocic np 20 kwietnia lecz przed wyjazdem nie zdazyli sie zarejestrowac? Bedzie problem z wjazdem?

  • Czytelnik anonimowy
   31 marca, 11:18

   Stałá Rezydenturę trzeba wymienić (niedługo stanie się nieważna) na Seattle, odbędzie się to, już bez żadnej werefikacji (po prostu formalność).

  • EU Settlement Scheme
   31 marca, 11:34

   Odpowiedź zwrotna od Home Office. "Your settled status gives you the right to stay in the UK under UK immigration law. At the
   same time, until 31 December 2020, you can also continue to rely on any rights you have
   as an EU citizen or family member of an EU citizen."

  • Gie er
   31 marca, 13:25

   W koncu rzetelne info...

  • Kłak
   1 kwietnia, 02:34

   Wyjscie jeszcze nie jest przyklepane a oni juz statusy organizują? Co to za bzdury? To jakbym miał jutro zagrac w totolotka i dzisiaj wezmę nowe ferrari z salonu a jutro zapłacę,ha ha

  • Pancio
   1 kwietnia, 09:16

   Drodzy rodadzy nie ma co sie klucic. Asab ma racje. UE sie rozpada dlatego uk robi wyjazd za wczasu zeby uniknac niepotrzebnych problemow.

  • Amir
   1 kwietnia, 12:24

   Rozpada to Ci się mózg a nie UE baranie UK jest w tej chwili najsłabsze w swojej historii ze skorumpowanymi sługusami Rosji w roli polityków

  • Sasa
   1 kwietnia, 15:27

   zaaplikowalam w piatek o 14 a satus dostalam w sobote przed 10 rano. siagniecie aplikacji do zeskanowania paszportu I wypelnienie wniosku zajela 5 minut. z niczym nie bylo problemow. nie musisz im wysylac zadnego potwierdzenia jak dlugo jestes. oni sami sprawdzaja twoj NIN bo to jest dowod. na marginesie dodam ze jestem tu 10 lat I prawie caly czas pracowalam. zasilku poniewaz jestem ciazy. to ze nie pracujesz akurat I masz zasilek nie jest zadna przeszkoda. nie plac smieciowym firmom za pomoc. sprawdz youtube albo dzwon na infolinie tam jest pomoc w naszym jezyku

  • GrunwaldJerzy
   4 kwietnia, 22:40

   Jak czytam te bzdury to ręce się same załamuja...
   Czy wy czytacie jakieś gazety ( nie włączam tu szmatlawcow takich jak Sun czy Daily Mail), słuchacie radia,oglądacie jakąś tv poza TVPis?
   Wiecie co się dzieje w UK czy kolega wam powiedział że Brexit to świetny ruch?
   Brytyjczycy zostali oszukani przez grupę idiotow na czele z Faragem ReesMogiem i Johnsonem a teraz probuja ratować twarz ale coś im to nie wychodzi.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama