Menu

Brexit: Prawie 700 tys. imigrantów z gwarancją zostania na Wyspach

Brexit: Prawie 700 tys. imigrantów z gwarancją zostania na Wyspach
Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pokazują, że najczęściej o "setlled status" ubiegali sie Polacy. (Fot. Getty Images)
Już prawie 700 000 osób, w tym tysiące Polaków, otrzymało pozwolenie na pozostanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie - podało dzisiaj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Reklama

Home Office podaje, że łączna liczba wniosków na dzień 31 maja wynosiła 788 200, z czego rozpatrzono już 668 000 aplikacji. Status osoby osiedlonej przyznano 66 proc. osób, a tymczasowy status - 34 proc.

Większość wniosków złożono w Anglii (726 700). Dalej była Szkocja (33 600), Walia (17 600) i Irlandia Północna (9 000). 

Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pokazują, że najczęściej o "settled status" ubiegali się Polacy (132 400), a następnie Rumuni (110 900) i Włosi (91 400). 

Plakaty przypominające o rejestracji pojawiły się m.in. w londyńskim metrze. (Fot. Getty Images)

Oprócz obywateli UE, program otwarty jest także dla Szwajcarów oraz obywateli Islandii, Liechtensteinu i Norwegii - krajów, które nie są w UE, ale znajdują się w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) .

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE mają czas do czerwca 2021 roku na zarejestrowanie się w nowym systemie i uzyskanie settled status. W razie Brexitu bez umowy czas ten skróciłby się do końca grudnia 2020 roku. Rejestracja jest bezpłatna.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej (settled status), trzeba udowodnić, że w ciągu ostatnich pięciu lat nieprzerwanie przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony (pre-settled status), który będzie można zmienić po spełnieniu wymogu pięciu lat.

Więcej informacji na temat rejestracji obywateli Unii Europejskiej można znaleźć TUTAJ.

  Komentarze
  • Oj
   20 czerwca, 18:23

   Ciekawe jak bendzie twardy brexit to czy pozwolenia benda nadal aktualne 🤔

  • Mietek
   20 czerwca, 20:06

   Bendoł pozwolenia dla wszystkich z wyjątkiem cymbałów co ukończyli tylko szkołę podstawową.

  • Corkage
   20 czerwca, 21:12

   ciekawe

  • Ustawiony
   21 czerwca, 06:58

   Oj beda beda nadal aktualne .

  • Marian wasowski
   21 czerwca, 08:10

   Kogo to obchodzi!!

  • Hi
   21 czerwca, 09:35

   Michael Michu gdyby nie twoja mamuska nie byłoby na swiecie takiego cymbała jak ty , bezdomnych będą zawijac i deportować , wzięli się za rumunow widziałem i potwierdzam

  • Kasia
   21 czerwca, 10:07

   ja poczekam az wyjda z UE is wtedy pojde prosic zeby mi pozwolili zostac. Wczesniej po co? CO wy sie tak garniecie? Przeciez jeszcze NIC sie nie wydarzylo. Malo wam straconych pieniedzy na permanent resident (ja nie polecialam po to), ktory okazal sie nie wazny??

  • Do Mietek i reszta
   21 czerwca, 10:46

   Nie wyzywaj ludzi od cymbałòw,bo nie wiesz kim jest ta osoba i jak długo tu jest.Dużo Polakòw tu się urodziło lub przyjechało jak byli mali, i ma słaby język polski,zapewne jak Ty język angielski.Po Twojej wypowiedzi i innych,wychodzi że to Wy raczej przyjechaliście, z miasteczka w Polsce mało znanego,a tu gracie cwaniakòw,za monitorem.Aż na wymioty zbiera,ile tego tu przyjechało,i zanieczyszcza Wielką Brytanie,właśnie przez takich cwaniakòw wychodzą jak ...Wy.

  • Hi
   21 czerwca, 13:22

   Do reszty od Mietka , poczytaj co inni pisza a zrozumiesz dlaczego taki np Michu jest cymbałem dla mnie , ubliza kobietom a jego mamuska była tez taka mamką dzisiaj sam ubliza takim kobietom , dostają jakies dofinansowanie ? no i co z tego ? a co im się dziwic jak rzady o własne narody nie dbaja , pensje smieszne a zycie cały czas idzie do góry zwłaszcza w Polsce a sami zyja ponad stan w ludzkiej wyobraźni tych co maja najmniej albo nie maja nic , wiec w moich oczach jest cymbałem , Kasia akurat to jest za darmo powinnas o tym wiedzieć jak mieszkasz w uk

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.12.2019
  GBP 5.080 złEUR 4.285 złUSD 3.866 złCHF 3.926 zł

  Sport


  Reklama