Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Postępy w rozmowach z UE, ale "może nie być umowy"

Brexit: Postępy w rozmowach z UE, ale "może nie być umowy"
Zegar tyka w sprawie porozumienia Londynu z Brukselą. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania i Unia Europejska poczyniły pewne postępy w rozmowach o przyszłych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, ale nie można wykluczyć, że nie uda się zawrzeć porozumienia - ostrzegł dzisiaj główny brytyjski negocjator, David Frost.
Reklama
Reklama

"Pracujemy nad osiągnięciem porozumienia, ale jedyne, jakie jest możliwe, to takie, które respektuje naszą suwerenność i pozwala odzyskać kontrolę nad naszymi prawami, naszym handlem i naszymi wodami. Takie jest nasze niezmienne stanowisko od samego początku i nie będę go zmieniał" - napisał Frost na Twitterze po przybyciu do Brukseli, gdzie odbędzie się kolejna runda negocjacyjna.

Odniósł się on w ten sposób do spekulacji, że po rezygnacji, którą w piątek złożył Dominic Cummings, główny doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, rząd w Londynie będzie bardziej skłonny do ustępstw.

"W ostatnich dniach poczyniono pewne postępy w pozytywnym kierunku. Obecnie mamy również wspólne w dużej mierze projekty tekstów traktatowych, choć oczywiście istotne elementy nie zostały jeszcze uzgodnione. Będziemy pracować nad tym, aby na nich się oprzeć i osiągnąć całościowe porozumienie, jeśli damy radę" - dodał brytyjski negocjator.

Zarazem jednak ostrzegł: "Ale może nam się nie udać. Tak czy inaczej, tak jak premier Boris Johnson jasno stwierdził 16 października, ludzie i przedsiębiorstwa muszą przygotować się na zmiany, które nastąpią 31 grudnia, przy czym większość z nich odbędzie się bez względu na to, czy dojdzie do porozumienia, czy też nie".

Jak wielokrotnie wskazywali w ostatnich tygodniach Frost oraz jego unijny odpowiednik Michel Barnier, punktami spornymi niezmiennie są rybołówstwo, zasady konkurencji i sposób rozstrzygania przyszłych sporów.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Czytaj więcej:

Brexit: UK odmawia wznowienia negocjacji, mimo że UE akceptuje jej żądania

Brexit: Wariant australijski relacji z UE to w praktyce brak porozumienia

Brexit: Rybołówstwo kością niezgody w rozmowach z UE

Brexit: W rozmowach UK z UE "nadal duże rozbieżności"

Brytyjski rząd wskazuje na możliwy kompromis z UE w kwestii rybołówstwa

Cummings, główny doradca Johnsona, odszedł w trybie natychmiastowym

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama