Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brexit: P&O pozywa brytyjski rząd za "prezent" dla Eurotunelu

Brexit: P&O pozywa brytyjski rząd za "prezent" dla Eurotunelu
P&O kwestionuje rozliczenia między brytyjskim rządem i Eurotunelem, twierdząc, że stawia to firmę "w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej". (Fot. Getty Images)
Armator promowy P&O pozywa brytyjski rząd za to, że 'bezprawnie przekazał 33 mln funtów z pieniędzy podatników' na rzecz Eurotunelu w ramach porozumienia ws. rozstrzygnięcia sporu o dodatkowe usługi promowe w przypadku 'twardego Brexitu' - informuje BBC.
Reklama

Sprawa ma swój początek, gdy Departament Transportu (DfT) przyznał kontrakty o łącznej wartości ponad 100 milionów funtów trzem firmom - Brittany Ferries, DFDS i Seaborne Freight. Dodatkowe umowy z armatorami miały "złagodzić poważne utrudnienia w ruchu", które spodziewane są w Dover w przypadku Brexitu bez umowy.

W styczniu br. Eurotunel zarzucił rządowi, że kontrakty o łącznej wartości 107,7 miliona funtów były rozdawane w "sekretny" sposób i czuł się poszkodowany, gdy resort transportu nie wziął go pod uwagę przy ich przyznawaniu.

Ostatecznie brytyjski rząd zawarł pozasądową ugodę z Eurotunelem i wypłacił mu 33 miliony funtów. W ramach porozumienia, spółka zgodziła się wprowadzić ulepszenia w swoim terminalu.

Teraz armator P&O kwestionuje rozliczenia między rządem i Eurotunelem, twierdząc, że stawia to firmę "w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej".

"W pełni akceptujemy fakt, że rząd przygotowuje plany awaryjne w celu ochrony międzynarodowych łańcuchów dostaw w przypadku twardego Brexitu. Nie uważamy jednak, aby wypłata 33 mln funtów z publicznych pieniędzy była sprawiedliwa lub uzasadniona" - brzmi oświadczenie P&O.

"Porozumienie zostało wyraźnie zaprojektowane na potrzeby inwestowania w infrastrukturę tunelu, a jeśli nie zostanie ono podważone, będziemy w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej" - podkreślono.

Rzeczniczka rządu przekazała, że "brytyjskie władze są przekonane, iż działały właściwie, osiągając porozumienie z Eurotunelem".

 

  Komentarze


  • Al
   26 kwietnia, 16:01

   Ale wałki robią w tym UK, społeczeństwo cieszy się na Brexit z zamkniętymi oczami.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama