Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Koniec "wojny o kiełbaski"? UE chce iść na kompromis

Brexit: Koniec "wojny o kiełbaski"? UE chce iść na kompromis
Kiełbaski miałyby zostać uznane za "symbol brytyjskiej tożsamości". (Fot. Darren StaplesD/AFP/Getty Images)
Unia Europejska w ramach kompromisu z rządem brytyjskim w kwestii protokołu północnoirlandzkiego zgodzi się na zniesienie zakazu sprowadzania do Irlandii Północnej kiełbasek z Wielkiej Brytanii (tj. Anglii, Szkocji i Walii) – podał wczoraj dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Kwestia kiełbasek i schłodzonego mięsa była przedmiotem ostrego sporu między Brukselą a Londynem w czerwcu, gdyż od 1 lipca miał wejść w życie ten zakaz. UE nie pozwala na sprowadzanie na swoje terytorium schłodzonego mięsa, a ponieważ zgodnie z protokołem Irlandia Północna pozostaje częścią unijnego jednolitego rynku w zakresie obrotu towarami, oznacza to, że po upływie okresu przejściowego brytyjskie kiełbaski i schłodzone mięso nie będą mogły być sprowadzane do tej prowincji.

Londyn argumentował, że nie może się zgodzić, by UE zabraniała handlu wewnątrz Zjednoczonego Królestwa, bo jest to podważanie integralności kraju.

W przyszłym tygodniu Marosz Szefczovicz, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który ze strony UE nadzoruje implementację umowy o Brexicie, ma przestawić pakiet "znaczących propozycji", mających usprawnić funkcjonowanie protokołu północnoirlandzkiego.

"The Guardian" podał wczoraj, powołując się na źródła w Brukseli, że pakiet ma dotyczyć czterech kwestii - dostępności w Irlandii Północnej leków, które zostały dopuszczone w pozostałej części Zjednoczonego Królestwa, kontroli produktów mięsnych, mlecznych oraz pochodzenia roślinnego, ułatwień celnych oraz przyznania instytucjom północnoirlandzkim jakiejś formy głosu w Brukseli, by miały wpływ na ustawodawstwo dotyczące tej prowincji.

W ramach propozycji dotyczącej kontroli produktów mięsnych, mlecznych i roślinnych miałaby zostać stworzona kategoria produktów istotnych dla "tożsamości narodowej", które zwolnione byłyby z zakazu sprowadzania na terytorium Irlandii Północnej. To pozwoliłoby na dopuszczenie do dalszego sprowadzania do niej brytyjskich kiełbasek.

Premier Boris Johnson zapewniał, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do wejścia w życie zakazu i wskazywał, że byłby on analogiczny z sytuacją, gdyby niemiecki bratwurst nie mógł być przewożony z Dortmundu do Duesseldorfu ze względu na jurysdykcję międzynarodowego sądu. Brytyjski rząd cały czas ostrzega, że jeśli UE nie zgodzi się na znaczącą renegocjację protokołu, jest gotowy go wypowiedzieć.

Czytaj więcej:

Brexit: Rozejm w "wojnie o kiełbaski" między Londynem a Brukselą

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama