Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Elżbieta II złożyła podpis. Umowa z UE nabrała mocy

Brexit: Elżbieta II złożyła podpis. Umowa z UE nabrała mocy
Aprobata królowej była ostatnim etapem ścieżki legislacyjnej umowy z Unią, obowiązującej praktycznie od jutra. (Fot. Getty Images)
Ustawa o przyszłych relacjach z Unią Europejską, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia uzgodnionej umowy handlowej z UE, została zaaprobowana przez królową Elżbietę II, a tym samym nabrała mocy - ogłosił dzisiaj w nocy spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle.
Reklama
Reklama

Aprobata królowej była ostatnim etapem ścieżki legislacyjnej. Wczoraj po południu projekt ustawy poparła Izba Gmin, zaś krótko przed północą - Izba Lordów.

Wyjątkowo szybki proces legislacyjny był spowodowany tym, że porozumienie między Wielką Brytanią a UE w sprawie relacji handlowych po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie udało się osiągnąć dopiero 24 grudnia, a żeby umowa mogła zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., Wielka Brytania musiała ją ratyfikować przed końcem roku.

"Los tego wspaniałego kraju spoczywa teraz w naszych rękach. Bierzemy na siebie ten obowiązek z poczuciem celu, a najważniejszy w tym wszystkim jest interes brytyjskiego społeczeństwa. Godzina 23:00 31 grudnia wyznacza nowy początek w historii naszego kraju i nowe stosunki z UE. Ten moment wreszcie nadszedł i teraz jest czas, aby go wykorzystać" - oświadczył premier Boris Johnson, dziękując obu izbom parlamentu za sprawne przyjęcie ustawy.

Okres przejściowy po Brexicie kończy się o północy z 31 grudnia na 1 stycznia czasu środkowoeuropejskiego, czyli o godz. 23:00 dnia 31 grudnia czasu londyńskiego.

Dzięki umowie, po zakończeniu okresu przejściowego w handlu między Wielką Brytanią a UE nie będą obowiązywać cła, kwoty ilościowe ani inne bariery handlowe. Umowa została uzgodniona w wyjątkowo krótkim czasie, zwłaszcza jak na skalę obrotów handlowych pomiędzy obydwoma stronami, bo negocjacje rozpoczęły się na początku marca.

Wielka Brytania zdecydowała się na wystąpienie z UE w efekcie referendum z czerwca 2016 r., gdy za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. głosujących. Formalnie wystąpiła ona z UE 31 stycznia br., po czym rozpoczął się 11-miesięczny okres przejściowy.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania i UE osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej

"Umowa między UE a Wielką Brytanią to dobra wiadomość dla Polaków"

Barnier: Kompromis w sprawie umowy z UK "wyważony i rozsądny"

Jak w umowie z UE rozstrzygnięto główne punkty sporne w negocjacjach

Zmiany zasad podróżowania i przewozu rzeczy z UK do Europy po 1 stycznia 2021 r.

Brexit: Izba Gmin poparła ratyfikację umowy z UE o przyszłych relacjach

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama