Menu

Brexit: Dzieci imigrantów z UE zastraszane i dręczone w brytyjskich szkołach

Brexit: Dzieci imigrantów z UE zastraszane i dręczone w brytyjskich szkołach
Aż 77 proc.uczniów cierpiało z powodu rasizmu, ksenofobii lub zastraszania. (Fot. Getty Images)
W brytyjskich szkołach, od czasu referendum w sprawie Brexitu, nasiliły się rasistowskie i ksenofobiczne ataki na uczniów pochodzących z Polski, Rumunii czy Litwy. Co więcej, niektórzy nauczyciele nie tylko nie interweniują, ale bywa, że wtórują sprawcom - informuje 'The Guardian'.
Reklama

Badanie, przeprowadzone przez University of Strathclyde, wykazało, że 77 proc.uczniów cierpiało z powodu rasizmu, ksenofobii lub zastraszania, chociaż takie podejście często było maskowane jako żart. Według 49 proc. ankietowanych dzieci, ataki nasiliły od czasu referendum w UE w 2016 r.

Uczniowie przyznali, że są celem słownych nadużyć na ulicy i w transporcie publicznym. Były też ataki fizyczne, przy czym większość z nich miała miejsce w szkole - informuje "The Guardian".

Niektórzy oskarżali nauczycieli o ignorowanie takich incydentów, twierdząc, że wielu pedagogów nawet się śmiało, a w niektórych sytuacjach - sami stawali się sprawcami. "Ataki i brak interwencji ze strony niektórych nauczycieli wpłynęły na zdrowie psychiczne uczniów i poczucie przynależności do Wielkiej Brytanii" - stwierdziła autorka raportu, Daniela Sime z University of Strathclyde.

Jak dodała, zdecydowana większość młodzi ludzi nie zgłaszała tych incydentów, ponieważ - w ich opinii - nauczyciele nie przeciwstawiali się kulturze rasizmu i ksenofobii.

Niestety, nauczyciele nie zawsze zachowują się tak, jak trzeba. (Fot. Getty Images)

W badaniu, prowadzonym od października 2016 r. do maja 2018 r., wzięło udział ponad 1 000 uczniów w wieku 12 -18 lat. Uczniowie pochodzili głównie z Polski, Rumunii i Litwy i mieszkali w Wielkiej Brytanii przez co najmniej trzy lata.

"W mojej ostatniej szkole ktoś ksenofobicznie komentował moją narodowość i próbował spalić mi włosy. W zeszłym roku, w mojej obecnej szkole, uczniowie szli za mną, śpiewając Ukip i krzycząc, że powinienem sp******ć do mojego kraju" - wyznał w badaniu jeden z uczniów.

Inny opisywał: "Byłem zastraszany od szóstego do dwunastego roku życia. Rzucano w moją stronę kamieniami, mówiono o mnie obrzydliwe rzeczy, wyśmiewano się ze mnie mnie tylko dlatego, że jestem Polakiem".

Szczególnie niepokojący był brak interwencji nauczycieli. "Słyszą rasistowskie, seksistowskie komentarze, ale kompletnie je ignorują. Albo się śmieją. Choć ciężko uwierzyć, to zdarza się częściej niż myślicie" - przyznał jeden z ankietowanych uczniów.

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   22 sierpnia, 16:29

   Przecież Anglicy to najwięksi ksenofobi i rasiści tutaj byle menel na benefitach czuje się wielkim panem przed każdy imigrantem.

  • 303
   22 sierpnia, 16:53

   Typowa angielsko rasistowska patologia 👊🏻👊🏻👊🏻

  • Hugo
   22 sierpnia, 17:56

   Ten kraj schodzi na psy

  • Polus
   22 sierpnia, 17:59

   Ja zatrudniam i zwalniam angoli bo to jakieś cymbały z minusowym iq, i jeszcze ostatniej wyplaty nie daje

  • Polo
   22 sierpnia, 18:08

   Ten kraj nigdy z budy nie wyszedł. Skiny i rasiści od urodzenia. Wyjechałem od nich po 20 latach. I dobrze mi

  • Zakrecony tatko
   22 sierpnia, 19:08

   Oj tam oj tam... najwazniejsze, zeby nam rodzicom funciki sie zgadzaly, dzieciaki jak to dzieciaki pewnie zmyslaja I wyolbrzymiaja:) Glówka do gory, przeciez tutaj jest wspaniale, funty sa I wogóle super ekstra...

   Pozdro dla kumatych:)

  • Bert Bert
   22 sierpnia, 19:41

   Bzdura totalna, dzieci emigrantow z UE sa zastraszane starym zwyczajem w domu przez rodzicow i dziadkow.Zestresowane ida do szkoly i gorzej sie ucza. Tutaj momentalnie jest komisja jak cos takiego sie zdarza. Uczniowie sa zawieszani na tydzien lub dwa.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama