Menu

Brexit: Druga runda rozmów z UE odłożona z powodu koronawirusa

Brexit: Druga runda rozmów z UE odłożona z powodu koronawirusa
Spowodowana pandemią koronawirusa decyzja zagraża harmonogramowi negocjacji. (Fot. Getty Images)
Druga tura rozmów między Wielką Brytanią a Unią Europejską o nowych relacjach handlowych, która miała się zacząć jutro w Londynie, nie odbędzie się zgodnie z planem z powodu wybuchu pandemii koronawirusa - poinformowała dzisiaj rzeczniczka brytyjskiego rządu.
Reklama

Zapowiedziała zarazem, iż należy się spodziewać "w niedalekiej przyszłości" przedstawienia przez brytyjski rząd proponowanego tekstu umowy o wolnym handlu.

"W świetle najnowszych wytycznych dotyczących koronawirusa, nie będziemy jutro formalnie zwoływać negocjacji w sposób, w jaki to robiliśmy w poprzedniej rundzie" - przekazała rzeczniczka.

"Spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości, zgodnie z planem, podzielimy się projektem umowy o wolnym handlu wraz z projektami tekstów prawnych kilku odrębnych umów towarzyszących" - zapowiedziała, dodając, że obie strony są "w pełni zaangażowane" w rozmowy i szukają alternatywnych sposobów na ich kontynuację.

Spowodowana pandemią koronawirusa decyzja zagraża harmonogramowi negocjacji, który i tak był już uważany za bardzo napięty. Brytyjski premier Boris Johnson chce zawrzeć porozumienie przed upływem okresu przejściowego po Brexicie, czyli do końca roku.

Dotychczas odbyła się jedna runda negocjacji - na początku marca w Brukseli. Po jej zakończeniu obie strony mówiły o dużych, choć spodziewanych na podstawie ujawnionych wcześniej mandatów negocjacyjnych, rozbieżnościach. Wielka Brytania dotychczas kategorycznie wykluczała przedłużenie okresu przejściowego poza 2020 rok.

Czytaj więcej:

Przygotowania do Brexitu kosztowały 4,4 mld funtów

Brexit nie wystraszył Nissana. Firma zainwestuje £52 mln w UK

Brexit: Koniec programu Erasmus będzie miał konsekwencje dla gospodarki

Szef OBR: Finanse publiczne w obliczu wojennego scenariusza

Już 1 950 zakażonych koronawirusem w UK

  Komentarze
  • Leon
   18 marca, 07:20

   Jak widac Premier UK ma w nosie negociacje z UE jest to nie odpowiedzialny polityk bo juz brakuje towarow w sklepach a po wyjsciu z UE juz nic nie bedzie moze maja swiadomosc ze juz nic im nie bedzie potrzeba bo korona wirus wszysdko zalatwi.

  • Nie mówia
   18 marca, 09:14

   ludziom prawdy na całym swiecie , to sa mordercy w białych rekawiczkach

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości