Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: A guide for Polish entrepreneurs

Brexit: A guide for Polish entrepreneurs
Każda firma, która prowadzi wymianę handlową z UK, będzie podlegać szeregowi nowych formalności. (Fot. Getty Images)
As of today, the UK is no longer part of the EU's single market and customs union. The Ministry of Labor and Technology Development has prepared a guide for Polish entrepreneurs on the principles of cooperation with this country from January 1, 2021.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podkreśliło MRPiT, zawarcie 24 grudnia br. porozumienia w sprawie umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią to dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Oznacza, że m.in. w obrocie handlowym nie będą obowiązywały cła i ograniczenia ilościowe, co było "jedną z poważniejszych obaw polskich przedsiębiorców". Wielka Brytania opuści jednak jednolity rynek, "a to wiąże się z wieloma utrudnieniami".

"Każda firma, niezależnie od wielkości, która prowadzi wymianę handlową z Wielką Brytanią, będzie podlegać szeregowi nowych formalności, nowym wymogom regulacyjnym i administracyjnym" -czytamy w "Zasadach współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r." Np. przedsiębiorcy UE "zamierzający przywozić z Wielkiej Brytanii lub wywozić do Wielkiej Brytanii będą musieli posiadać numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy EORI". Ponadto, tzw. numery EORI wydane przez Wielką Brytanię nie będą już ważne w UE.

MRPiT przypomina w poradniku, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 1 lutego 2020 r. po zawarciu przez obie strony Umowy o wystąpieniu, stając się tym samym państwem trzecim. Z końcem roku upływa natomiast okres, w którym kraj ten jest nadal traktowany jako państwo członkowskie z zachowaniem, zasadniczo, wszelkich praw i obowiązków.

"Publikacja przedstawia konsekwencje zakończenia okresu przejściowego w wielu aspektach, zawiera zalecenia oraz szereg aktywnych linków do stron z informacjami sektorowymi i szczegółowymi, które są na bieżąco aktualizowane" - wyjaśnił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Można je znaleźć na brexit.gov.pl.

"Jeśli ktoś ma pytanie szczegółowe, może je przesłać na adres e-mail: brexit@mr.gov.pl. We współpracy z ekspertami z innych resortów odpowiadamy na wszystkie pytania" - podkreślił wiceminister.

Resort zwrócił uwagę, że 1 stycznia 2021 r. w zakresie wymiany handlowej na linii UE-Wielka Brytania nastąpiły "nieuniknione i istotne dla przedsiębiorców zmiany". Wskazał m.in. na kontrole na unijno-brytyjskiej granicy. Podkreślił, że w publikacji uwzględnione zostały najistotniejsze kwestie z punktu widzenia przedsiębiorcy. "W każdym rozdziale zastosowaliśmy - tam, gdzie to możliwe - opis skutków Brexitu. Zawarliśmy pewne porady i sugestie dla przedsiębiorców, przytoczyliśmy przykłady, odpowiedzieliśmy na już zadane pytania" - przekazało ministerstwo.

Jednocześnie zastrzegło, że informacje zawarte w publikacji są stale aktualizowane, ponieważ dynamika prac po obu stronach (brytyjskiej i unijnej) jest ogromna, dlatego trzeba na bieżąco śledzić zawarte w nich informacje. Ministerstwo zaleca korzystanie z właściwych stron źródłowych.

Czytaj więcej:

Brexit: Ustawa o pobycie Brytyjczyków w Polsce z podpisem prezydenta RP

Wielka Brytania i UE osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej

Zmiany zasad podróżowania i przewozu rzeczy z UK do Europy po 1 stycznia 2021 r.

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

Brexit: Elżbieta II złożyła podpis. Umowa z UE nabrała mocy

Od jutra mogą wzrosnąć ceny roamingu w UK

W UE i UK wchodzą nowe przepisy ws. dronów. Co się zmieni dla ich posiadaczy?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement