Brexit spowodował straty handlowe dla UK rzędu 27 mld GBP w ciągu pierwszych dwóch lat

Analitycy z London School of Economics stwierdzili, że bariery handlowe spowodowały "katastrofalne skutki" dla małych przedsiębiorstw i zmusiły tysiące z nich do zakończenia wymiany handlowej z krajami UE.
Naukowcy z Centre for Economic Performance przeanalizowali dane z ponad 100 000 firm i stwierdzili, że do końca 2022 r. - dwa lata po podpisaniu przez UK umowy o handlu i współpracy (TCA) z Brukselą - całkowity eksport brytyjskich towarów spadł o 6,4%, a import o 3,1%.
Ocena przeprowadzona przez Urząd Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) przewiduje, że w dłuższej perspektywie Zjednoczone Królestwo odczuje 15- proc. spowolnienie w handlu, prowadzące do 4-proc. spadku dochodu narodowego.
Badacze CEP stwierdzili, że choć możliwe jest, że UK nadal doświadczy spadku o skali przewidzianej przez OBR, niezależny rządowy organ prognozowania gospodarczego, to aby tak się stało, musiałoby nastąpić jeszcze poważniejsze pogorszenie importu i eksportu z największym partnerem handlowym UK.
Brexit cost UK £27bn in lost trade in first two years, review finds https://t.co/lcyB8jxrPr
— The Protector (@The_Protect0r_) December 18, 2024
Despite fall in trade, LSE study says overall impact was more limited than OBR forecasters first estimated
Business live – latest updates
The damage from Brexi… https://t.co/IdgL4opiFu
Minister finansów Rachel Reeves prawdopodobnie z zadowoleniem przyjęła wyniki analiz, które pokazują odporność gospodarki w obliczu dużego wstrząsu związanego z handlem. Będzie to jednak również wywierało na nią presję, aby wspierała wysiłki na rzecz obniżenia barier handlowych w ciągu najbliższych kilku lat, co zapobiegnie pogłębianiu się szkód.
UK ma rozpocząć w przyszłym roku negocjacje w sprawie zawarcia kolejnej fazy porozumienia TCA. Oczekuje się, że ministrowie oprą się apelom, by Wielka Brytania otworzyła swoje rynki rolne na konkurencję w sektorze rolnictwa i połowów z UE w zamian za większy dostęp brytyjskich towarów do krajów wspólnoty.
Analizując pierwsze dwa lata obowiązywania porozumienia TCA, autorzy stwierdzili, że duże firmy w większości kontynuowały handel na tym samym poziomie z partnerami z UE.
Jednak mniejsi eksporterzy - zatrudniający poniżej 100 pracowników - bardzo na tym stracili. Ponad 14 000 ze 100 000 przebadanych firm całkowicie zrezygnowało z handlu z UE. Prawie wszystkie z nich to mniejsze przedsiębiorstwa.
Import był lepszy niż eksport po tym, jak większe firmy znalazły sposoby na pozyskiwanie komponentów i surowców z krajów spoza UE.
Catch up with our latest Brexit research in this blog.
— Centre for Economic Performance (@CEP_LSE) December 19, 2024
Total exports declined by less than expected but there were important differences in the effects on small vs large firms.https://t.co/1cbn9ofmBM
Wspomniane badanie jest pierwszym, które analizuje wpływ Brexitu na handel z wykorzystaniem danych celnych gromadzonych przez HMRC. Zdaniem badaczy, wykorzystanie danych z urzędu celnego umożliwiło im zbadanie indywidualnych relacji biznesowych i "podkreślenie, w jaki sposób większe firmy lepiej dostosowały się do nowych stosunków handlowych niż małe i średnie firmy".
TCA nie obejmowała ceł. Wprowadziła jednak bariery w handlu, takie jak kontrole celne i formalności, przepisy dotyczące miejsca pochodzenia, podatek akcyzowy, kontrole sanitarne i fitosanitarne dotyczące transportu zwierząt i roślin, a także konieczność udowodnienia przez eksporterów, że ich produkty są zgodne z przepisami obowiązującymi na rynku docelowym.
Wiele z tych kontroli było jednak wielokrotnie opóźnianych, a kolejne środki mają wejść w życie w przyszłym roku.
Badanie dotyczyło wyłącznie handlu towarami, a nie importu i eksportu usług, które w większości znajdują się poza jurysdykcją jednolitego rynku i unii celnej.
Raport wykazał, że wyjście UK z jednolitego rynku UE i unii celnej na początku 2021 r. doprowadziło do gwałtownego spadku eksportu i importu z UE. "W rezultacie okazuje się, że przynajmniej w krótkim okresie łączna wartość wymiany handlowej okazała się umiarkowanie odporna na dezintegrację" - dodano jednak w podsumowaniu.
Czytaj więcej:
Premier Starmer: Chcemy pragmatycznych i dojrzalszych relacji z UE
Polityk Partii Pracy: "Rozmowy o ponownym przystąpieniu UK do UE mogą ruszyć za 10 lat"
Kontrole graniczne po Brexicie zagrażają bezpieczeństwu żywności w UK
Prezes Banku Anglii: Brexit osłabił brytyjską gospodarkę
Brytyjczycy i obywatele UE są zgodni: Reset relacji UK-UE to konieczność
Muscle ze po 8katach to jest ponds 100 mld a wyjscie scale nie spowidowalo tego ze uk jest nine niz eu prescience jest jeszcze bardziej lewoskretne a naplyw kudzu z low Dekan i Pakistsnu stanza ten kraj do 3ligi swiatowej
Jak to się mówi, trzeba dotrzeć dna żeby się odbić, no ale kto będzie po tym na górze to będzie wielkie zdziwko.
Es tut mir wirkoich leid die Entscheidung wurde schon getroffen.....schon längst.... man darf nur singen "Ach Kochany Augustynie, to wszystko w koncu minie......" -:))))
A lockdowns 270 mld GBP i nikt nie widzi problemu, marionetki z Downing Street cały czas na wolności.
Brexit - Obywatele UK w 2016 tak zdecydowali i tak ma byc!
Brexit - 8 lat juz minelo, wszyscy juz dawno o tym zapomnieli tylko Polocki nadal placza i placza...
Zawsze wszystko dookola nich jest zle. I wypisuja tu takie glupoty
Brexit jest super bo eu jest chora na głowe, miała byc gospodarcza unia a robi sie zbiór przepisów i to jakiś gorszych niz w chinach
Mówiły mnie kolegi że Anglia jest pienkna i bogata ale nie kolegi z naszego pokoju ,tylko z tego drugiego pokoju, bo tamte kolegi to som mondre one mają wiedzę, jeden chodzi nawet do koledżu ,to jego wiedza jest potężna,ja to wieżę w każde słowo moich kolegów z tamtego pokoju.One mówią że Anglia jest najbogatsza na świecie, że nawet bogatsza niż Ameryka ,oni majom rację, a że nawet sto razy bogatsza niż Polska ,a zarobki są 20 razy większe niż w Polsce.Ja to wiem że oni się nie mylom .Ucieczka i anonimowy nie podoba się Anglia ,bilet ja widział dziś nawet za 5 funtów do kraju.Wynocha
UK to jest zdecydowanie koniec pod każdym względem zostają tylko nieudacznicy i ci z kredytami 30 lat tfu tfu patologiczny kraj zwany uky
Ale 100 miliardow to duzo czy malo w 8 lat bo UK chce wpakowac tyle w wojne na Ukrainie.. ciekawe czy stac UK ocieplic domy wg standartu uni i zelonego ladu... mysle ze 800 miliardow by bylo za malo..
Wy majac po 4 tys zl pensyjki w PL i 1800 f w UK dyskutujecie jak swinia o gwiazdach ..miliard nawet nie wiecie ile to zer
Ja zapomniał dziś wziąć leków mnie lekarz przepisał jak ja był na wizycie ostatnio psychiatrycznej to dzisiaj się nie będem wypowiadał, ale ta Anglia miodem usłana i pienkna niech te co im się nie podoba wyjadom spowrotem nie pisać mi tu bzdury
I co nam daje ta Unia??? Wyzsze podatki, wyzsze ceny, udzi nie stac na ogrzewanie i jedzenie. Byl ZSRR , a teraz Eurokolchoz. Czas by zniszczyc ta Unie, zanim ona zniszczy ludzi.
UK wyszło z lewackiej UE ale po Brexicie lewactwo w UK ma się dobrze i wciąż się umacnia... Zamienił stryjek siekierkę na kijek ..
@sztejner racja Eliasz’s a teraz gdy stery trzyma trockista starmer lewus do szescianu wiodacy kraj kunprzepasci podatkami i chore zielona agenda ceny energii najwyzsze na swiecue
Celestyn76 mam nadzieję, że dostaniesz słownik pod choinkę na święta. Co to za bełkot? Tyle błędów nie widziałem bardzo długo. To jakiś nowy język? Może powrót do szkoły, nauczyć się podstaw.
masakra jakaś jaka tutaj patologia się wypowiada ten taki Janusz co to za trolownia? pewnie to taki co boi się do Polski wrócić.
UK traci 100 miliardow w 8 lat co za kraj..
Dzoszedl Tusk do wladzy I za 2024 pozyczka i zakladana dziura na 2025 tyle ma wynosic ..
Tylko ze zyski I zakladane podatki od firm spadly o 20% skonczy sie wojna na Ukrainie wyjada Ukraincy niebedzie komu robic wiec jeszcze bardziej zyski spadna a braza budowlana padnie bo zwolni sie kilkaset tys mieszkan .. piszcie dobrze o Tusku bo na komendzie Milicji np postrzelicie sie sami 5 razy popelniajac samobojstwo