Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Brak konta bankowego może zwiększyć opłaty za rachunki"

"Brak konta bankowego może zwiększyć opłaty za rachunki"
Klienci płacący rachunki w systemie direct debit mogą zaoszczędzić na rachunkach. (Fot. Getty Images)
Osoby, które nie mają dostępu do konta bankowego, płacą dodatkowo 485 funtów rocznie za rachunki i usługi - twierdzą badacze z firmy Pockit.
Reklama

Ponad 1,2 miliona Brytyjczyków nie ma konta bankowego, więc nie korzysta z rabatów zarezerwowanych dla tych, którzy płacą rachunki za pomocą polecenia zapłaty (direct debit). Podnosi to koszty rachunków za energię, łącza szerokopasmowe i abonament telefoniczny.

„Dla wielu z nas posiadanie konta bankowego to podstawa, jednak osoby nieposiadające tego statusu muszą stawić czoła bankowej premii za ubóstwo, która może poważnie obciążyć ich finanse" - zauważył szef Pockit, Virraj Jatania.

Organizacja UK Finance, która reprezentuje brytyjską branżę bankową, podkreśla, że banki bardzo poważnie traktują swoje obowiązki związane z integracją finansową.

„Branża bankowa jest zobowiązana do zapewnienia bankowości dostępnej dla wszystkich. W Wielkiej Brytanii istnieje ponad siedem milionów podstawowych rachunków bankowych, co pomaga klientom w całym kraju uzyskać dostęp do ważnych usług bankowych" - wskazano.

Tradycyjne banki mogą odrzucić klientów ubiegających się o założenie konta, jeśli nie mają wystarczającej ilości dokumentów identyfikacyjnych lub jeśli ich zdolność kredytowa jest niska.

Firma Pockit, która zapewnia podstawowe usługi związane z kontami, analizowała ceny od wiodących dostawców usług bankowych i stwierdziła, że:

 • dostawcy energii i internetu szerokopasmowego oferują zniżki klientom, jeśli płacą za pomocą polecenia zapłaty (direct debit) - jest to oszczędność, która nie jest dostępna dla osób bez konta bankowego;
 • firmy telefonii komórkowej oferują lepsze oferty tym, którzy płacą za pomocą polecenia zapłaty, a nie klientom płacącym systemie doładowań;
 • osoby bez kont mają ograniczone możliwości poszukiwania kredytu i często korzystają z usług firm oferujących drogie "chwilówki".

W jednym z przykładów okazało się, że dwóch spośród trzech największych dostawców internetu szerokopasmowego w Wielkiej Brytanii - BT i Virgin Media - zaproponowało "zniżkę za super linię" klientom regulującym rachunki za pomocą polecenia zapłaty. Osoby bez rachunku bieżącego płaciły średnio o 38 funtów więcej rocznie.

W odniesieniu do energii elektrycznej i gazu, osoby korzystające z liczników przedpłat płacą średnio 141,57 funtów rocznie więcej niż te, które płaciły za pomocą polecenia zapłaty.

 

  Komentarze


  • Polack
   22 kwietnia, 23:19

   To dyskryminacja to gotówkofobia. Przymuszanie do kont. A w Polsce ostatnio było mase awarii systemów bankowych kiedy nikt nie mógł nic zapłacić. Tylko gotówka..

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama