Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Borussia Dortmund i Łukasz Piszczek otwierają szkółkę w Polsce

Borussia Dortmund i Łukasz Piszczek otwierają szkółkę w Polsce
Akademia im. Łukasza Piszczka będzie pierwszą na świecie szkółką Borussi poza granicami Niemiec. (Fot. Getty Images)
W sierpniu ruszy piłkarska Akademia Borusssii Dortmund im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach-Zdroju. 'To pierwsza na świecie akademia tego klubu poza granicami Niemiec' - oświadczył grający w Borussii Piszczek, wychowanek goczałkowickiego LKS.
Reklama

W pierwszym roku szkoleniem mają zostać objęte dzieci urodzone w latach 2009–2012, potem oferta będzie rozszerzana do kolejnych roczników. W sumie akademia ma szkolić dzieci i młodzież w wieku od 4 do 19 lat.

"Goczałkowice są mi bliskie, nie tylko dlatego, że interesują mnie mecze LKS, ale bardziej dlatego, bo tu się wychowałem. Tu ukształtował się mój charakter, który doprowadził mnie do miejsca, gdzie jestem” – stwierdził były reprezentant Polski podczas uroczystego ogłoszenia współpracy z niemieckim klubem.

Podkreślił, że akademia jego imienia będzie zatrudniała etatowych trenerów i dysponowała własnymi obiektami.

"Łukasz jest nie tylko wspaniałym piłkarzem, od 9 lat gra dla BVB, ale też osobowością. Kiedy trzy lata temu poznałem ten projekt, wierzyłem w niego, jednak być i widzieć, że jest w stu procentach zrealizowany – to duża sprawa. Bez rozwoju młodych ludzie Borussia nie byłby w tym miejscu, gdzie jest teraz. Moim marzeniem jest zaszczepienie większej liczbie dzieci wirusa piłki nożnej" – dodał dyrektor zarządzający BVB Carsten Cramer.

Dyrektorem sportowym akademii będzie pracujący od siedmiu lat w klubie z Dortmundu Michał Zioło.

"Ten pomysł tlił się w naszych głowach od lat. Chcemy stworzyć dzieciom możliwość szansę zrobienia kariery jako piłkarz, ale też – co ważniejsze - jako człowiek. Czujemy wielką dumę i odpowiedzialność. Musimy być pełni pasji, jeśli chcemy oczekiwać tej pasji od dzieci na boisku. Naszym głównym celem jest stanie się najlepszą akademią w Polsce” – zadeklarował Zioło.

Piszczek podkreślił, że będzie się starał być częstym gościem w akademii i przekazywać młodym ludziom swoją wiedzę. W początkowych grupach szkoleniowych ma być do 14 dzieci, także dziewczynek, z dedykowanym trenerem i asystentem.

"W tak młodym wieku trudno określić, kto może coś w piłce osiągnąć. Mają się dobrze bawić, a my im stworzymy jak najlepsze warunki. Na razie koncentrujemy się na dzieciach z regionu. Mam nadzieję, że te dzieciaki wyrosną przede wszystkim na porządnych ludzi, a jeśli któremuś uda się w piłce, tym bardziej będę się cieszył. Aby zrobić karierę, trzeba poświecić naprawdę dużo czasu. Sam talent nie wystarczy” – podkreślił Piszczek podczas wczorajszego ogłoszenia współpracy jego fundacji z klubem.

Akademia powstaje na miejscu byłego boiska LKS Goczałkowice-Zdrój oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Znajdą się tam dwa pełnowymiarowe boiska hybrydowe, trzecie mniejsze ze sztuczną nawierzchnią oraz budynek klubowy z pełnym zapleczem.

Inwestycja, która jest dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej ma wartość 8 893 954 zł (dofinansowanie wynosi cztery miliony zł).

Oficjalnie ogłoszono, że taki ośrodek będzie budowany w Goczałkowicach-Zdroju pod koniec 2016 roku. W lipcu 2017 podpisano porozumienie pomiędzy władzami gminy a Piszczkiem o realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Właścicielem terenu jest gmina, która wydzierżawiła Fundacji Akademii Łukasza Piszczka (która pozyskała fundusze na realizację przedsięwzięcia) teren na 30 lat.

Mający za sobą 65 spotkań w reprezentacji Polski 33-letni piłkarz już wcześniej ogłosił, że po zakończeniu kariery w Borussii, z którą przedłużył kontrakt do 2020 roku, będzie grać amatorsko w tutejszym LKS. W sierpniu 2018 zawodnik ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama