Menu

Boris Johnson chce zostać premierem Wielkiej Brytanii

Boris Johnson chce zostać premierem Wielkiej Brytanii
Johnson jest zwolennikiem jak najszybszego opuszczenia Wspólnoty. (Fot. Getty Images)
Były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson potwierdził wczoraj, że planuje ubiegać się o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii i lidera Partii Konserwatywnej w razie rezygnacji obecnej szefowej rządu, Theresy May.
Reklama

Johnson, który został zapytany przez BBC o jego plany polityczne podczas konferencji na temat sektora ubezpieczeniowego, odparł, że będzie się starał zastąpić May na stanowisku szefa rządu.

Były szef dyplomacji, który był też jedną z twarzy kampanii na rzecz wyjścia z Unii Europejskiej przed referendum w czerwcu 2016 roku, jest zwolennikiem jak najszybszego opuszczenia Wspólnoty, nawet jeśli wymagałoby to zerwania negocjacji z Brukselą.

Według sondaży przeprowadzanych wśród członków rządzącej Partii Konserwatywnej, były szef dyplomacji jest zdecydowanym faworytem do objęcia stanowiska szefa rządu, wyprzedzając m.in. szefa MSW Sajida Javida, ministra środowiska Michaela Gove'a oraz byłego ministra ds. Brexitu Dominica Raaba.

Były szef kancelarii May: "Jej premierostwo się nie powiodło, a jej pozycja polityczna jest osłabiona". (Fot. Getty Images)

Impuls do rozpoczęcia poszukiwań nowego przywódcy torysów dała w marcu May, która oświadczyłą wtedy, że ustąpi ze stanowiska, gdy uda jej się przeprowadzić przez parlament ustawę realizującą decyzję o Brexicie. Wymaga to m.in. uzyskania poparcia dla rządowego projektu umowy z Unią Europejską. Posłowie odrzucili ją już trzykrotnie; kolejna próba zaplanowana jest na pierwszy tydzień czerwca.

Wczoraj były szef kancelarii May, Nick Timothy, wezwał ją do złożenia rezygnacji. Na łamach konserwatywnego dziennika "Telegraph" napisał, że "jej premierostwo się nie powiodło" i podkreślił, że jej pozycja polityczna jest osłabiona. "Każdy dzień, który od teraz zmarnujemy sprawi, że ktokolwiek będzie rządził Wielką Brytanią w przyszłości, będzie miał trudniejsze życie" - ocenił.

"Musimy skończyć z tym narodowym upokorzeniem, zrealizować Brexit i uratować Partię Konserwatywną. Przykro mi to mówić, ale premier musi spełnić swój obowiązek i odejść" - podkreślił.

Jego komentarz został opublikowany dokładnie na tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które - według aktualnych sondaży - zakończą się zdecydowanym zwycięstwem nowopowstałej, eurosceptycznej Partii Brexitu, która pokona opozycyjną Partię Pracy. Torysi mogą liczyć dopiero na trzecie miejsce, choć niektóre sondaże plasowały ich nawet dopiero na piątej pozycji - za Liberalnymi Demokratami i Partią Zielonych.

  Komentarze
  • Dżejm rol
   17 maja, 09:34

   Ratunku!! Ratuj się kto może. Bojo na premiera A parlamencie Farage do spółki. Polacy ratujcie się. Bo będziecie źle traktowani

  • Alicja
   17 maja, 09:38

   Boris jako Premier.....koniec Wielkiej Brytanii.

  • Jan
   17 maja, 10:10

   Co za jełop. Won z EU. Powinno cie Johnson już dawno nie być w Europie! Na co czekasz? Składek nie płacisz a korzystasz z dobrodziejstwa EU. Won!!!

  • Ja
   17 maja, 12:31

   Tylko nie on ten dopiero bendzie wymyslal takie Bogate mocarstwo pojdzie na dno smutne to bardzo ale I dla nas Polakow zagrozenie co znow wymysla .Czlowiek pracuje stara sie a ciagle jest ten gorszy I jeszcze musi sie martwic co bendzie jutro ech.

  • Swuj
   17 maja, 14:18

   Pracuje. Zangolani. Jak. Pokazałem. Im. Zajęcie. Nowego. Premiera. To. Simiel. Się. Zniego. Mowio. Ze. To. Hyba. Żart. Miesionca14

  • Typowa fanka b-londynka
   17 maja, 18:08

   no al;e kómy z ottografiom to u was ciniótko... nie wyglonda mi to dobże. a ciekwe jak wasz angielski wienc wyglonda?? ja know, że polski jenzyk - trudny jenzyk - ale byśta się jednak wstydziłli - anglikanczyków połuczacie - a sami to co???

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.12.2019
  GBP 5.095 złEUR 4.288 złUSD 3.871 złCHF 3.925 zł

  Sport


  Reklama