Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tajfun Bopha zabrał już ponad tysiąc ofiar

Tajfun Bopha zabrał już ponad tysiąc ofiar
Do 1020 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Bopha, który na początku grudnia przeszedł nad południowymi i środkowymi Filipinami. Władze poinformowały dziś, że nadal trwają poszukiwania 844 zaginionych osób.
Reklama
Tajfun trwał od 4 do 6 grudnia. Wywoływał potężne osunięcia ziemi i powodzie. Łącznie żywioł dotknął 5,4 miliona osób z 30 prowincji Filipin. Dach nad głową straciło 778 tysięcy Filipińczyków. Ośrodki ewakuacyjne są w stanie zapewnić miejsca miejsca jedynie dla 100 tysięcy osób.

Prezydent Benigno Aquino III ogłosił stan klęski żywiołowej, aby przyspieszyć wykorzystywanie funduszy rządowych, uruchomienie specjalnych pożyczek oraz kontrolować ceny żywności na obszarach dotkniętych kataklizmem. Benito Ramos, który kieruje rządową agendą ds. katastrof naturalnych, poinformował, że wojsko, policja i władze odwołały obchody świąt Bożego Narodzenia, aby pomóc ofiarom tajfunu w poszukiwaniach zaginionych bliskich.

Co roku nad Filipinami przechodzi około 20 tajfunów. Bopha był 16. w tym roku i - jak dotąd - najpotężniejszym. Był to najpewniej ostatni tajfun w tegorocznej porze monsunowej, która zazwyczaj trwa od czerwca do listopada. W zeszłym roku 1,2 tysięcy osób zginęło, gdy tajfun Washi niespodziewanie uderzył w Filipiny na tydzień przed Bożym Narodzeniem.

Tajfuny i powodzie na Filipinach mają wyjątkowo niszczycielskie skutki. Związane jest to z niszczeniem lasów, powstawaniem nielegalnych kopalni, brakiem infrastruktury oraz faktem, że wiele osób żyje w dzielnicach biedy.
 

  Komentarze


  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2019
  GBP 4.872 złEUR 4.286 złUSD 3.773 złCHF 3.784 zł

  Sport


  Reklama