Bolt and Biles athletes 2,016 years the world AIPS poll

Jamajczyk Usain Bolt i amerykańska gimnastyczka sportowa Simone Bile. (Fot. Getty Images)
Three-time gold medalist from Rio de Janeiro Athletics Jamaican Usain Bolt and American gymnast sports Simone Bile, winner of five medals won plebiscite International Sports Press Association (AIPS) 2016 years for athletes of the world.

Bolt w Rio de Janeiro dorzucił do bogatej kolekcji trzy kolejne złote medale triumfując w biegach na 100 i 200 metrów oraz pomagając kolegom wywalczyć pierwsze miejsce w sztafecie 4x100 m.

Za Jamajczykiem uplasował się inny wielki sportowiec, 23-krotny zloty medalista olimpijski amerykański pływak Michael Phelps wyprzedzając piłkarskiego mistrza Europy 2016 i zdobywcę "Złotej Piłki" występującego w Realu Madryt Portugalczyka Cristiano Ronaldo.

Plebiscyt AIPS na najlepszego sportowca świata Bolt wygrał po raz szósty.

19-letnia Biles wywalczyła cztery złote medale (wielobój indywidualny, konkurs drużynowy, skok i ćwiczenia wolne) oraz brązowy w ćwiczeniach na równoważni brazylijskich igrzysk. Na drugim miejscu sklasyfikowana została węgierska pływaczka Katinka Hosszu, która na pływalni w Rio trzykrotnie stanęła na najwyższym stopniu oraz raz na drugim. Trzecie lokata przypadła amerykańskiej tenisistce, triumfatorce turnieju wielkoszlemowego w Wimbledonie, Serenie Williams (22 tytuł w karierze).

APIS powołane zostało do życia w czasie igrzysk VIII olimpiady w Paryżu w 1924 roku i zrzesza dziennikarzy prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych i fotoreporterów ze 160 narodowych klubów dziennikarzy sportowych.