Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Bogaci już nie mogą sobie "kupić" wizy do UK

Bogaci już nie mogą sobie "kupić" wizy do UK
Home Office zawiesza program przyznawania tzw. złotych wiz dla cudzoziemców. Najbardziej uderzy to w rosyjskich oligarchów. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania zawiesza system przyznawania tzw. złotych wiz, które otrzymywali najbogatsi tego świata. Program Tier 1 Investor miał ułatwić przyznanie stałego pobytu oraz obywatelstwa w UK między innymi rosyjskim oligarchom.
Reklama

"Rząd Wielkiej Brytanii, znosząc popularny wśród krezusów program wizowy Tier 1, walczy w ten sposób z praniem brudnych pieniędzy i zorganizowaną przestępczością” - informuje Bloomberg.

Do tej pory wizy Tier 1 Investor dotyczyły osób, które zainwestowały w Wielkiej Brytanii min. 2 mln funtów. Przyznawano je od 2008 roku. Program obecnie został zawieszony co najmniej do przyszłego roku. Wcześniej UK zmieni przepisy prawne, według których osoby, które będą chciały otrzymać tzw. złotą wizę będą musiały przedstawić audyt swojego majątku z wytłumaczeniem, w jaki sposób się go dorobili.

Premier Maj zapowiedziała, że rząd przyjrzy się programowi po tym, jak Yvette Cooper z Partii Pracy zakwestionowała pochodzenie pieniędzy 700 Rosjan, którym przyznano wizy.

Liczba cudzoziemców, którym przyznano "złotą kartę”, spadła gwałtownie w 2015 roku po tym, jak rząd wprowadził zaostrzone kontrole pod kątem prania pieniędzy i podwoił minimalną kwotę inwestycji do 2 milionów funtów. 

Roman Abramowicz uchodzi za jednego z najbogatszych ludzi świata. (Fot. Gety Images)

W związku z wysuwanymi już wcześniej zarzutami pod adresem brytyjskiego rządu, że Wielka Brytania "handluje” wizami dla bogatych, ówczesna szefowa Home Office Amber Rudd tłumaczyła, że system przyznawania wiz bogatym obcokrajowcom został zmieniony w latach 2015-16, co skutkowało obniżeniem liczby pozytywnych decyzji wizowych o 84 proc.

Bloomberg podaje, że program wizowy Tier 1 Investor dotyczy osób spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Tylko w zeszłym roku brytyjskie MSW wydało tysiąc takich wiz - głównie obywatelom Chin i Rosji.

Chińscy inwestorzy stanowili prawie 50 procent wnioskodawców w ostatnich latach - wynika z danych zebranych przez firmę Shard Capital Partners LLP.

Taką wizę Tier 1 Investor posiadał Roman Abramowicz, Brytyjczycy nie przedłużyli jej jednak w kwietniu po ataku na Siergieja Skripala. Rosjanin znalazł jednak sposób na podróżowanie do Londynu - otrzymał obywatelstwo Izraela, co pozwala mu na bezwizowy wjazd do UK.

 

  Komentarze


  • Oii
   8 grudnia 2018, 10:43

   Szkoda ze tak pozno!!!!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama