Błaszczykowski przeciwko Lewandowskiemu w meczu o przełamanie

Błaszczykowski i Lewandowski jutro zagrają przeciwko sobie. (Fot. Getty Images)
Od wielu tygodni żadnego meczu ligowego nie wygrali piłkarze VfL Wolfsburg i Bayernu Monachium. Spotkanie klubów Jakuba Błaszczykowskiego i Roberta Lewandowskiego w 8. kolejce Bundesligi odbędzie się jutro, 20 października, o 14:30 czasu GMT na stadionie 'Wilków'.

Broniący tytułu Bayern zaczął sezon od czterech zwycięstw i prowadzenia w tabeli. W trzech ostatnich występach ani razu nie zwyciężył (remis oraz dwie porażki) i spadł na szóste miejsce - 13 pkt. W mediach coraz częściej i więcej pojawia się informacji o rzekomym konflikcie na linii szkoleniowiec Niko Kovac - najlepsi piłkarze, którzy mają zarzucać Chorwatowi np. zbyt krótkie i mało intensywne treningi. Nie brakuje też opinii, że wkrótce może nastąpić zmiana na ławce trenerskiej Bawarczyków.

Jeszcze gorzej wiedzie się VfL Wolfsburg. Po udanym początku i sześciu "oczkach" w dwóch seriach gier (a w poprzednich rozgrywkach utrzymanie dopiero po barażach), przyszły remisy i przegrane. Ostatni raz "Wilki" triumfowały w pierwszym dniu września. Dotychczas zgromadziły dziewięć punktów i plasują się na dziewiątej pozycji.

Powodów do satysfakcji nie mają polscy zawodnicy obu drużyn. 30-letni Lewandowski ostatniego gola strzelił niecały miesiąc temu w wyjazdowym spotkaniu z Schalke 04 Gelsenkirchen (2:0). Później nie zagrał z Augsburgiem (1:1), z kolei niskie noty otrzymał w magazynie "Kicker" za spotkania z Herthą Berlin (0:2) i Borussią Moenchengladbach (0:3).

33-letni Błaszczykowski tylko raz pojawił się na boisku w tym sezonie niemieckiej ekstraklasy; zanotował 12-minutowy występ w 7. kolejce z Werderem Brema (0:2). Później była przerwa na mecze reprezentacji - Błaszczykowski strzelił gola z Portugalią (2:3) w Lidze Narodów, a Lewandowski czeka na trafienie w zespole narodowym od sześciu meczów.

Wolfsburg to jeden z ulubionych rywali Lewandowskiego. W trzech poprzednich sezonach w każdym ligowym meczu przeciwko "Wilkom" zdobył co najmniej jedną bramkę. Łącznie w sześciu ostatnich konfrontacjach wbił im 12 goli, w tym pięć w odstępie dziewięciu minut w pamiętnym spotkaniu 22 września 2015 roku.

Liderem i jedyną ekipą w Bundeslidze bez porażki jest Borussia Dortmund (17 pkt). W sobotę klub Łukasza Piszczka zmierzy się na wyjeździe z zajmującym ostatnie, 18. miejsce VfB Stuttgart. Niedawno trenerem tej drużyny został Markus Weinzierl (zastąpił Tayfuna Korkuta), który w Bundeslidze pracował już z zawodnikami FC Augsburg i Schalke 04.

Po pięć punktów na koncie, podobnie jak VfB Stuttgart, mają Hannover 96 i drużyna Marcina Kamińskiego Fortuna Duesseldorf. Beniaminek z Duesseldorfu w piątek o 20.30 zagra we Frankfurcie z Eintrachtem, który jest siódmy (10 pkt).

Wicemistrz kraju Schalke (15. lokata) podejmie w sobotę Werder Brema (4.).