Belgium defeats England to win Group G

To był mecz, w którym niekoniecznie ktoś chciał wygrać. (Fot. Getty Images)
Belgium beat England, 1-0, to win Group G and officially set the bracket for the knockout stage of the 2018 World Cup.

Obaj trenerzy postanowili dać odpocząć największym gwiazdom. W składzie Belgii zabrakło m.in. Romelu Lukaku, Edena Hazarda i Kevina de Bruyne. Anglia natomiast musiała sobie radzić bez prowadzącego w klasyfikacji strzelców Harry'ego Kane'a i Raheema Sterlinga.

Od początku lepsze wrażenie sprawiali Belgowie. W szóstej minucie strzałem z dystansu formę Jordana Pickforda sprawdził Youri Tielemans. W 10. natomiast po zamieszaniu w polu karnym z linii bramkowej piłkę wybił Gary Cahill.

Piłkarze obu drużyn doskonale się znają. Aż 15 z 22, którzy wybiegli na murawę jest zawodnikami angielskich klubów. Nie forsowali tempa i po zakończeniu pierwszej połowy żegnały ich gwizdy.

Druga część zaczęła się od nieco bardziej zdecydowanych ataków Belgów. W 51. minucie w narożniku angielskiego pola karnego piłka trafiła do Januzaja. Ten zwodem w łatwy sposób zgubił Danny'ego Rose'a i ładnym strzałem w tzw. długi róg dał prowadzenie "Czerwonym Diabłom".

Anglicy szczęścia próbowali przede wszystkim długimi, wysokimi zagraniami do Marcusa Rashforda i Jamie'ego Vardy'ego. Belgijscy obrońcy dobrze ich jednak pilnowali.

Podopieczni trenera Garetha Southgate'a oddali tylko jeden celny strzał. W 66. minucie w sytuacji sam na sam z Thibaut Courtois znalazł się Rashford, ale bramkarz Chelsea Londyn nie dał się pokonać. Kamery telewizyjne co chwilę pokazywały rozgrzewającego się Kane'a, ale ostatecznie na boisku się nie pojawił.

Już w doliczonym przez sędziego czasie gry Belgowie mieli dwie okazje na podwyższenie prowadzenia. Najpierw strzał Driesa Mertensa obronił Pickford, a następnie Marouane Fellaini posłał piłkę obok bramki.

Takie rozstrzygnięcia oznacza, że pierwsze miejsce w grupie G zajęła Belgia i w 1/8 finału w poniedziałek zagra z Japonią. Dzień później Anglia zmierzy się z Kolumbią.

Grupa G: Anglia - Belgia 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Adnan Januzaj (51)

Żółta kartka - Belgia: Youri Tielemans, Leander Dendoncker.

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia). Widzów 33 973.

Anglia: Jordan Pickford - Phil Jones, John Stones (46. Harry Maguire), Gary Cahill - Trent Alexander-Arnold (79. Danny Welbeck), Fabian Delph, Eric Dier, Ruben Loftus-Cheek, Danny Rose - Marcus Rashford, Jamie Vardy.

Belgia: Thibaut Courtois - Leander Dendoncker, Dedryck Boyata, Thomas Vermaelen (74. Vincent Kompany) - Adnan Januzaj (86. Dries Mertens), Youri Tielemans, Marouane Fellaini, Mousa Dembele, Eden Hazard, Nacer Chadli - Michy Batshuayi.

Panama
8' John Stones
22' Harry Kane (K)
36' Jesse Lingard
40' John Stones
45+1' Harry Kane (K)
62' Harry Kane
78' Felipe Baloy
Mecz 48
Kalinigradgodz. 19:00 (UK)
28 June
Anglia
0:1
Belgia
51' Adnan Januzaj
Mecz 56
Moskwa (Spartak)godz. 19:00 (UK)
3 July
Kolumbia
4:5
Anglia
90+3' Yerry Mina
Radamel Falcao (K)
Jose Fernando Cuadrado (K)
Luis Muriel (K)
57' Harry Kane
Anglia
30' Harry Maguire
59' Dele Alli
Mecz 62
Moskwa (Łużniki)godz. 19:00 (UK)
11 July
Chorwacja
2:1
Anglia
68' Ivan Perisić
109' Mario Mandzukić