Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Belgia: Legalizacja marihuany przyniosłaby 144 mln euro

Belgia: Legalizacja marihuany przyniosłaby 144 mln euro
Belgia rozważa zalegalizowanie marihuany. (Fot. Getty Images)
Legalizacja marihuany w Belgii przyniosłaby 144 mln euro dodatkowego wpływu do budżetu - poinformował dziennik 'Le Soir', ujawniając wyniki badań ws. wpływu dekryminalizacji tego narkotyku na finanse publiczne państwa.
Reklama

Propozycja zalegalizowania marihuany jest w programach młodzieżówek większości partii politycznych w Belgii. Prominentny polityk lewicowej frankofońskiej Partii Socjalistycznej, były premier Belgii Elio Di Rupo, opowiedział się niedawno za liberalizacją, ale zarówno w belgijskiej klasie politycznej, jak i w społeczeństwie nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie.

Wspierany przez Fundację Króla Baudouina ośrodek "Grupa Piątkowa" skupiający młodych ludzi w wieku 25-35 lat, przyjrzał się finansowym aspektom dekryminalizacji marihuany. W Belgii, inaczej niż w sąsiedniej Holandii, środek ten jest nielegalny. Jednak w praktyce posiadacze niewielkiej ilości nie są ścigani, przez co na ulicach bardzo łatwo dostać narkotyk.

Taka sytuacja skłoniła badaczy do przeanalizowania konsekwencji legalizacji marihuany dla finansów publicznych państwa w trzech scenariuszach: prostej dekryminalizacji, zarządzania rynkiem przez państwo oraz wprowadzenia otwartego rynku.

Autorzy raportu wzięli pod uwagę nie tylko dodatkowe wpływy, ale też konieczność wydatków np. na ochronę zdrowia czy mniejsze koszty ponoszone na wymiar sprawiedliwości. Ze wszystkich przeanalizowanych scenariuszy wynika, że najbardziej opłacalnym dla kasy publicznej byłby ten przewidujący zarzadzanie rynkiem przez państwo. Miałby on przynieść dodatkowe środki w wysokości 144 mln euro.

Eksperci zwracają jednak uwagę na zdrowotny aspekt ewentualnej liberalizacji przepisów. "Marihuana nie jest czymś tak trywialnym jak woda" - podkreślił cytowany przez "Le Soir" dyrektor Europejskiego Centrum Monitoringu Narkotyków i Uzależnienia Alexis Goosdeel. Zwrócił uwagę na negatywne efekty przyswajania dużych ilości THC, jakie zawiera marihuana, na zdolności poznawcze.

W sąsiadującej z Belgią Holandii sprzedaż marihuany jest legalna - odbywa się w tzw. coffee shopach. Sklepy w obszarach przygranicznych nie sprzedają jednak narkotykom obcokrajowcom, aby walczyć z narkotykową turystyką.

 

  Komentarze


  • Leon
   30 kwietnia, 07:58

   Po pierwsze marihuana nie jest narkotykiem ! leczy szereg schorzen jak roznego rodzaju padaczki u dzieci i doroslych oraz inne schorzenia. Ludzie od wiekow sa oklamywani aby zarabialy zaklady farmaceltyczne .

  • Benoo
   30 kwietnia, 08:09


   Kur** Jak woda... a może jak Alkohol jak i on może być legalny doprowadzając ludzi do nędzy i wyniszczen wątroby to dlaczego nie marihuana ktora jest mniej szkodliwa od alkoholu. Belgowie zaczynają myśleć. Gdyby polska zalegalizowala to zalatali byśmy conajmniej o 1/3 dziurę budżetowa. Ale oczywiście jesteśmy zacofani i teraz nie ale za 30 lat to bd wszędzie normalne i wtedy wszyscy bd legalizowac zamiast teraz czerpać zyski.
   Lubię to! · Odpowiedz · Usuń · 1 min

  • Pikadelka
   30 kwietnia, 09:37

   Debile co kupuja smierc I debile co ja rozprowadzaja. Po Co placic za cos co uzaleznia I robi kase gangster om of narkotykow. Jestescie przegrani... Mam nadzieje ze jest wiele mlodych osob Co tego swinstwa nie bierze. Nie robcie biznesu rozrowadzania smierci

  • Ha bu ha ha
   30 kwietnia, 13:11

   To tyle ile domek przy hyde parku. Milionerzy boki zrywają ze śmiechu

  • Gosc
   1 maja, 07:53

   Moje zdolnosci poznawcze sa bardzo zaburzone po tym towarze, dlatego wole %. Ale dla innych moze dzialac bardziej pozytywnie. Nie prawda jednak jest stwierdzenie ze marichuana nie uzaleznia.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama