Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Będzie nowy gigant? Nissan i Renault rozmawiają o fuzji

Będzie nowy gigant? Nissan i Renault rozmawiają o fuzji
Francuska firma chce siąść z Nissanem przy stole negocjacyjnym "tak szybko, jak to możliwe". (Fot. Getty Images)
Francuski koncern Reanult ma dążyć do fuzji z firmą Nissan, obecnym sojusznikiem spółki, a następnie do wykupienia Fiata Chryslera. Taki zakup może być jednak dla aliansu kosztowny - podał dziennik 'Financial Times', powołując się na anonimowe źródła.
Reklama

Renault chce ponownego rozpoczęcia negocjacji dot. połączenia firm w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Następnym krokiem ma być kupno innego producenta, a preferowanym obecnie celem przejęcia ma być Fiat Chrysler - wskazały anonimowe źródła ze znajomością planów francuskiego przedsiębiorstwa.

Firmy Nissan i Renault we wcześniejszych publicznych oświadczeniach zaznaczały, że obecnie skupiają się na przywróceniu ładu korporacyjnego przed ewentualną zmianą układu sił. Sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi nadal odczuwa efekty zeszłorocznego aresztowania i oskarżenia o przewinienia finansowe pomysłodawcy aliansu Carlosa Ghosna - wskazał dziennik "FT".

Powołanie w marcu nowego organu - "zarządu operacyjnego sojuszu" - ma jednak zdaniem informatorów wskazywać na wzrost zaufania między partnerami i upewnić obie strony, że plan połączenia spółek może być kontynuowany.

Renault kontroluje obecnie 43,4 proc. akcji Nissana (z prawem głosu), do którego należy z kolei 34 proc. Mitsubishi i 15 proc. udziałów Renault (bez prawa głosu).

Francuska firma chce siąść z Nissanem przy stole negocjacyjnym "tak szybko, jak to możliwe", co wskazuje na poważne zamiary wprowadzenia dużych zmian w funkcjonowaniu sojuszu - wskazały dwa źródła bliskie Renault. Po fuzji spółki mogłyby zakupić inną firmę, by dodatkowo wzmocnić swoją pozycję i stanąć do walki o dominację na światowych rynkach z firmami takimi jak Volkswagen czy Toyota - ocenia "FT".

Informatorzy wskazują, że w latach 2016-17 Ghosn prowadził rozmowy dot. fuzji ze spółką Fiat Chrysler (FCA). Pomysł upadł jednak po wątpliwościach zgłaszanych przez francuski rząd.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama