Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Beata Szydło o Brexicie: Jesteśmy zadowoleni z postępu w zakresie praw obywatelskich

Beata Szydło o Brexicie: Jesteśmy zadowoleni z postępu w zakresie praw obywatelskich
Polska premier odniosła się na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie do Brexitowych negocjacji. (Fot. Getty Images)
W negocjacjach w sprawie Brexitu jesteśmy zadowoleni z postępu w zakresie praw obywatelskich - oświadczyła premier Polski Beata Szydło. Oceniła, że 'niezadowalające' są kwestie finansowe, dlatego nie można przejść do kolejnego etapu negocjacji.
Reklama

Szydło, wraz z innymi szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), wzięła dziś udział w Szczycie Konsumenckim w Bratysławie.

Premier była pytana na konferencji prasowej, jaki jest stan negocjacji w sprawie Brexitu i jak go ocenia. "Jesteśmy zadowoleni z postępu w zakresie praw obywatelskich, natomiast zakres postępów w kwestiach finansowych jest niezadowalający, dlatego w tej chwili nie można jeszcze przejść do drugiego etapu negocjacji" - odpowiedziała Szydło.

Oczekujemy również, że Rada Europejska odniesie się do propozycji dotyczących okresu przejściowego ze zrozumieniem - dodała.

Główni negocjatorzy obydwu stron, Michel Barnier i David Davis, oświadczyli w czwartek, że zamierzony postęp w rozmowach na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie został osiągnięty. Sfinalizowanie pierwszej fazy negocjacji przesunięto tym samym na grudzień.

Stronom jak dotąd udało się uzgodnić jedynie niektóre kwestie związane z prawami obywateli i uregulowaniem granicy irlandzkiej, natomiast negocjacje co do rozliczeń finansowych pozostają w impasie. "To bardzo niepokojąca wiadomość dla tysięcy przedsięwzięć w całej Europie i dla tych, którzy uczestniczą w ich finansowaniu" - przekazał Barnier.

Wczoraj odbyło się spotkanie ministrów polskiego rządu z ich brytyjskimi odpowiednikami w ramach tzw. kwadrygi. Szef ministerstwa spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson, zapewnił po nim, że Polacy są na Wyspach "mile widziani".

 

  Komentarze


  • Aa g
   13 października 2017, 16:11

   Kto moze niech wyrabia rezydenture po 12 miesiacach jej posiadania mozna starac sie o obywatelstwo jesli ktos takowe chce miec. Wlasnie pojawila sie informacja na stronie HO ze nowy status osiedlonego bedzie gotowy w przyszlym roku i bedzie uproszczony a jesli ktos posiada prezydenturę nie bedzie ponosil zadnych kosztow przy wyrabianiu settled status i proces bedzie przyspieszony.

  • Gosc 066
   14 października 2017, 02:32

   dopiero początki negocjacji a ile zalatwiania i problemów wierzchołek góry lodowej a ona myśl i że finish :(

  • BORYSEK
   14 października 2017, 12:17

   Kochana nasza pani premier...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama