Bayern wins with Nuernberg 3:0

Dwa gole należały do Lewandowskiego. (Fot. Getty Images)
Bayern Munich finally put their Bundesliga home game woes behind them and secured an important three points against Nurnberg.

Bayern, od początku tego sezonu pod wodzą Chorwata Niko Kovaca, poprzednio wygrał ligowy mecz u siebie prawie trzy miesiące temu. Wówczas okazał się lepszy od Bayeru Leverkusen (3:1). Szkoleniowca cieszy nie tylko to, że jego podopieczni w końcu wywalczyli komplet punktów w Monachium, ale też że zdołali zachować czyste konto po raz pierwszy od 7 listopada, licząc wszystkie rozgrywki.

"Jestem zadowolony z występu. Ważne, że wygraliśmy do zera. Przez 90 minut nie pozwoliliśmy rywalom praktycznie na nic, a sami mieliśmy wiele okazji. Takie pozytywne wyniki są zawsze ważne. Odnieśliśmy trzecie zwycięstwo z rzędu w stylu, jaki mnie zadowala" - podkreślił Kovac, cytowany na oficjalnej stronie internetowej klubu.

Lewandowski wynik otworzył w dziewiątej minucie, kiedy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Joshuy Kimmicha głową skierował piłkę do siatki. Na 2:0 podwyższył w 27. minucie. Zza pola karnego uderzył Leon Goretzka, ale trafił w poprzeczkę. Kapitanowi reprezentacji Polski pozostało dobić do pustej bramki. W 56. minucie wynik ustalił Francuz Franck Ribery.

Polak w tym sezonie ma na koncie dziewięć bramek, a łącznie w 270 występach w Bundeslidze na listę strzelców wpisał się 189 razy. W Bayernie w 139 spotkaniach ekstraklasy uzyskał 115 goli.

Co więcej, Lewandowski po raz 50. zdobył więcej niż jedną bramkę w meczu Bundesligi. W sobotę po raz 42. zakończył spotkanie ciesząc się z dwóch goli i pod tym względem lepszy od niego w historii rozgrywek jest tylko Gerd Mueller - 55. Polak dotychczas dzielił drugie miejsce ze swoim trenerem do niedawna Juppem Heynckesem.

Ponadto Lewandowski siedmiokrotnie skompletował hat-trick, a raz zdobył pięć goli w jednym meczu (z VfL Wolfsburg we wrześniu 2015 roku; dokonał tego w ciągu dziewięciu minut). Łącznie daje to 50 spotkań, w których Polak trafił do siatki przynajmniej dwa razy. Więcej razy udało się to tylko Muellerowi - 87 i Heynckesowi - 51.

Wszystko wskazuje zatem na to, że Bayern wraca na zwycięskie tory, ale można się zastanawiać, czy nie za późno, aby liczyć się w walce o mistrzostwo. Bawarczycy są na drugim miejscu, zgromadzili 27 punktów i o jeden wyprzedzają Borussię Moenchengladbach, która w niedzielę podejmie VfB Stuttgart. Mają jednak dziewięć "oczek" straty do pierwszej w tabeli Borussii Dortmund, która w sobotę cieszyła się ze zwycięstwa w prestiżowych derbach Zagłębia Ruhry z Schalke 04 w Gelsenkirchen (2:1). Łukasz Piszczek rozegrał cały mecz w barwach gości.

"To był dla nas bardzo trudny mecz. Schalke było świetnie zorganizowane. Za krótko byliśmy przy piłce i stworzyliśmy za mało okazji bramkowych. Podobało mi się za to, że zareagowaliśmy całą drużyną, kiedy rywale strzelili na 1:1. Graliśmy lepiej, zachowaliśmy większy spokój, częściej atakowaliśmy i na koniec zasłużenie wygraliśmy" - ocenił trener BVB Szwajcar Lucien Favre.

Dortmundczycy pozostają jedyną niepokonaną drużyną w tym sezonie Bundesligi. Ich bilans to 11 zwycięstw i trzy remisy.