Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Barnier ostrzega: Od marca postępy w negocjacjach w sprawie Brexitu niewielkie

Barnier ostrzega: Od marca postępy w negocjacjach w sprawie Brexitu niewielkie
"Do października pozostało już tylko pięć miesięcy, a klika istotnych kwestii związanych z umową o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie zostało uzgodnionych"... (Fot. Getty Images)
Główny unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier ostrzegł wczoraj, że od marca nie ma znaczących postępów w negocjacjach z Londynem o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Informację te przekazała szefowa MSZ Bułgarii Ekaterina Zachariewa.
Reklama

Wczoraj w Brukseli spotkali się unijni ministrowie ds. europejskich, by rozmawiać m.in. o postępach w negocjacjach dotyczących Brexitu. Spotkanie z ramienia bułgarskiej prezydencji prowadziła Zachariewa, a Barnier zreferował ministrom stan rozmów.

UE i Wielka Brytania liczą na osiągniecie postępów w negocjacjach jeszcze przed wakacjami, aby w październiku można było zawrzeć ostateczna umowę.

Barnier powiedział jednak na spotkaniu z ministrami, że od marca w rozmowach "nie odnotowano znaczącego postępu".

"Do października pozostało już tylko pięć miesięcy, a klika istotnych kwestii związanych z umową o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie zostało uzgodnionych" - przekazała Zachariewa na konferencji po spotkaniu. "W czerwcu musimy odnotować zasadniczy postęp w kwestii uregulowania granicy w Irlandii, prawnego zarządzania procesem i wszystkich pozostałych kwestii związanych z Brexitem" - dodała.

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth - jak relacjonował Reuters - stwierdził na spotkaniu, że Brytyjczycy "nie mają jasnego stanowiska w sprawie negocjacji, a zegar tyka".

Brexit był także tematem wczorajszej konferencji w Brukseli pt. "Przyszłość unijnej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony po Brexicie", w której wzięła udział szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Przypomniała, że po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stanie się dla Wspólnoty "przyjacielem, partnerem, ale krajem trzecim". "Nie będzie członkiem połowicznym, ani honorowym - w UE albo jest się członkiem, albo nie" - zaznaczyła.

Szefowa unijnej dyplomacji podkreśliła jednak, że polityka podlega zmianom, ale "pewne fakty się nie zmieniają" i dlatego Wielka Brytania, która uczestniczyła w tworzeniu wspólnej polityki bezpieczeństwa, pozostanie jej istotnym elementem.

Pod koniec kwietnia Barnier przestrzegł, że Unia Europejska musi być przygotowana na "realne ryzyko", iż negocjacje w sprawie Brexitu zakończą się bez porozumienia.

"W najbliższych miesiącach najważniejsze będzie ukończenie prac nad porozumieniem w sprawie wyjścia (Wielkiej Brytanii z UE). Jeszcze nie jesteśmy na tym etapie i - żeby było jasne - nie tylko z powodu kwestii granicy Irlandii i Irlandii Północnej" - ocenił.

Kwestia Irlandii Północnej, która po Brexicie stanie się jedyną częścią Zjednoczonego Królestwa posiadającą granicę lądową z UE, jest najbardziej drażliwym tematem w rozmowach między Londynem a Brukselą.

Według przyjętego harmonogramu, Wielka Brytania powinna opuścić UE przed 29 marca 2019 roku.

 

  Komentarze


  • Hja
   15 maja, 10:57

   Bye.

  • Czytelnik anonimowy
   15 maja, 10:58

   jest strach co ? hahahaha

  • THC
   15 maja, 11:27

   Hard Brexit! Zabrac benefity dzesukom z brajankiem! hue hue hue ;D

  • Willys
   15 maja, 12:18

   Oj maja przeszczepy strach maja haha

  • Ja
   15 maja, 12:43

   Czytelnik przed czym strach ze co miesiąc cię będzie na piwko no pewni ze będzie ceny już idą w górę a do marca synu już nie długo pozostanie płacz i zgrzyt zebow

  • AntyAnglik
   15 maja, 13:00

   A ja sie pochwale ze jeszcze rok i po 13 latach zegnam ta zgnila wyspe. Angielska dwupokojowa klitke wystawiam na sprzedaz a w Polsce juz czeka 160metrowy dom ktory wybudowalem w 2013r. Wspolczuje wszystkim ktorzy zostaja tu na stale, bo prawdziwe zycie jest tylko w Polsce.

  • THC
   15 maja, 13:14

   @AntyAnglik: nie kazdy przyjechal do UK, zeby zarobic na dom na podlasiu. Kazdy ma swoj powod. Tak wiec pakuj sie w torbe w krate. O jednego mariana i dzesuke mniej. hue hue hue ;D

  • AntyAnglik
   15 maja, 14:34

   Ale obywatelstwo sobie zostawie. Jakby mnie ochota naszła na czikena to se wpadne na Ealing.

  • Tutus
   15 maja, 14:59

   Bedzie twardy Brexit bez porozumienia z UE , Wielka Brytania odzyska calkowita wolnosc od Brukseli .

  • THC
   15 maja, 15:19

   Ja jestem bardzo zintegrowany z moja ojczyzna. UK jest super! Pakujcie sie, jak jeszcze wam benefitow nie zabrali. hue hue hue ;D

  • Polak
   15 maja, 16:52

   Do ludzi którzy dostali obywatelstwo brytyjskie zapytajcie Angoli co o tym myślą

   Prosta odpowiedź od jednego z nich czy jeśli urodziłeś się w stajni to znaczy że jesteś koniem
   I oni mają taka opinie o ciapatych Polakach którzy się urodzili na wyspach A rodzice to Polacy
   A jak ktoś tu jest 10 lat i mysli że to jego ojczyzną

  • Willys
   15 maja, 19:51

   Polak to jest oczywiste ale do pewnych kartofli to nie dociera.AntyAnglik powodzenia w Polsce a thc tak ujada bo go szlag trafia ze ludzie cos maja a on jedynie czikena tygodniowego w wynajetym box room u ciapatego :)

  • Kozak
   15 maja, 23:00

   Stado baranów się zebrało i beczą cały czas na tym forum na temat brexitem ale jesteście żałośni zwłaszcza thc czytelnik i reszta głąbów co tylko zazdrość noszą w tej pustej głowie jestem Polakiem i z dumą noszę orzełek na klacie jeb... Brexit

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama