Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Barnier: Czasu na negocjacje umowy UE z Wielką Brytanią pozostało niewiele

Barnier: Czasu na negocjacje umowy UE z Wielką Brytanią pozostało niewiele
Negocjator UE do spraw Brexitu podkreślił, że czas na negocjacje się kończy. (Fot. Getty Images)
Unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier ostrzegł w PE, że niewiele czasu zostało na wynegocjowanie umowy z Wielką Brytanią w sprawie jej wystąpienia z UE oraz przyszłych relacji. Już jutro PE będzie głosował na projektem rezolucji w tej sprawie.
Reklama

Dziś w europarlamencie odbyła się debata z udziałem Barniera i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera na temat stanowiska PE w sprawie przyszłych stosunków między UE a Zjednoczonym Królestwem.

W projekcie rezolucji, przygotowanym przez grupę sterującą PE ds. Brexitu i zatwierdzonym 7 marca przez Konferencję Przewodniczących (szefa PE i szefów grup politycznych), sugeruje się, że dobrym formatem dla przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią mógłby być układ o stowarzyszeniu.

Podkreślono, że PE poprze ramy przyszłych relacji między UE i Wielką Brytanią tylko wówczas, gdy zostaną spełnione warunki przedstawione przez eurodeputowanych. Wśród nich na pierwszym miejscu wskazano, że kraj trzeci, jakim po Brexicie stanie się Wielka Brytania, nie może mieć takich samych praw i przywilejów jak kraje unijne albo kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego; oprócz państw UE są to Norwegia i Islandia.

Inna wytyczna dotyczy ochrony integralności i prawidłowego funkcjonowania jednolitego rynku, unii celnej oraz czterech unijnych swobód bez możliwości sektorowego podejścia.

W debacie Barnier wskazał, że Wielka Brytania przede wszystkim musi opuścić UE w sposób uporządkowany. "Nie mamy wiele czasu na negocjowanie umowy o Brexicie, nie mamy wiele czasu na negocjowanie (modelu) przyszłych relacji" - zaznaczył. Powtórzył, że priorytetem musi być zagwarantowanie praw obywatelskich Brytyjczyków pracujących w UE i Europejczyków pracujących w Wielkiej Brytanii. Podkreślił też, że w okresie przejściowym Wielka Brytania musi respektować wszystkie zapisy europejskiego prawa.

Na niezadowalające tempo negocjacji zwrócił uwagę szef KE. "349 dni temu, 29 marca 2017 roku, Wielka Brytania powiadomiła Radę Europejską, że zamierza opuścić UE. Za 381 dni, 29 marca 2019 roku o północy, Wielka Brytania opuści UE. Z każdym dniem konieczność spełnienia warunków tego wyjścia jest coraz pilniejsza. Presja czasu powinna zainspirować nasz wszystkich - zarówno UE, jak i Wielką Brytanię - by działać metodycznie, pragmatycznie i z pełną przejrzystością” - przekazał Juncker.

Szef KE zaznaczył, że tekst umowy o Brexicie to o wiele więcej niż zbiór paragrafów: "Dotyczy dziesiątek tysięcy, jeśli nie więcej, ludzi – poinformował.

"Staramy się zapewnić, by wybory życiowe tych ludzi, obywateli Europy, nie padły ofiarą Brexitu. Teraz, kiedy zegar tyka i został nam tylko rok, przyszła pora, by przełożyć przemówienia na traktaty, zobowiązania na umowy, a mgliste sugestie i życzenia na temat przyszłych stosunków – na funkcjonujące rozwiązania” - dodał.

W ubiegłą środę w Luksemburgu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, przedstawiając projekt wytycznych negocjacyjnych dla dalszych rozmów o Brexicie, że między Wielką Brytanią i UE możliwa jest tylko umowa o wolnym handlu. Odrzucił tym samym wizję Brexitu, którą nakreśliła premier Theresa May w swoim ostatnim wystąpieniu w Mansion House.

 

  Komentarze


  • Stary chu
   13 marca, 19:42

   Nadciāga wizja głodu I upadku tego kraju to będzie prawdziwy brexshit .najzabawniejsza była chęć handlu z chinami indiami czym oni chcā handlować chyba importować bez ograniczeń

  • Czytelnik anonimowy
   13 marca, 20:37

   jednego mają za dużo ... imigrantów z Europy wschodniej

  • Dynio ;]]]]
   13 marca, 20:39

   witam mam pytanie po ile sa kajzerki w biedronce mam 2zl starczy mi na 6 ;;]]

  • Polski landlord
   13 marca, 21:38

   Wynajmę łóżko w pokoju 12 osobowym 150 za tydzień

  • Aras
   13 marca, 21:43

   Dla ciebie to nawet kajzerek nie będzie jak ci benefity zabiorą. Polska patologio

  • Willys
   13 marca, 22:22

   ojoj.a tak wszystko miało być pod dyktando UK a tu zonk.ale sami sobie zgotowali ten los podpuszczając taki plebs typu czytelnik do głosowania za wyjściem.

  • To lubie...
   13 marca, 23:30

   ...a wrecz uwielbiam :) Uwielbiam dobre kabarety pisane przez zycie i komenty na Londynku po prostu mnie zwalaja z krzesla. Najpierw ktos z poczuciem troche sarkastycznego humoru pisze zaczepny prowokacyjny komentarz i za chwile... a jakze, pojawia sie cala grupa umiesnionych i inteligentnych kontrkomentatorow - jedni chca goscia bic, bo ubzduralo im sie, ze powinni czuc sie urazeni, inni biora sarkazm na powaznie i odpisuja cieta riposte nazywajac kogos np.polska patologia. Dzieki temu patole sami czuja sie lepsi, inteligentniejsi, wyjatkowi i bardzo z siebie zadowoleni :)

  • Polak
   14 marca, 02:39

   Po lekturze komentarzy na Londynku,wysuwa się obraz prawdziwego Polaka.Nie należy wrzucać wszystkich do jednego worka
   Troszkę szacunku dla samych siebie .

  • Kokko
   14 marca, 08:43

   No to brytole są w czarnej dupie ,nie Mają nic ustalonego z Unią ,chcą brexitu to wychodzą bez żadnych umów a i jeszcze Unia im dowaliła nie zapłacony podatek za towary z chin jakieś 2miliardy euro .A co zrobiła Maj od referendum a no odcięła kasę na szpitale ,szkoły,policja itp.

  • J.k
   14 marca, 11:44

   Miłujcie się wzajemnie kochani rodacy .Starajcie się tak żyć, aby w godzinie śmierci mogli się raczej cieszyć, niż lękać.

  • Tazi
   14 marca, 13:51

   J.k wez ty sie pierd na leb

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama