Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bank Światowy: Recesja polskiej gospodarki w 2020 r. może wynieść 3,9 proc.

Bank Światowy: Recesja polskiej gospodarki w 2020 r. może wynieść 3,9 proc.
Padenmia spowodowała trudności w polskiej gospodarce. (Fot. Getty Images)
Polska gospodarka może skurczyć się w 2020 r. pierwszy raz od niemal 30 lat, notując recesję 3,9 proc., a w 2021 r. zacznie stopniowo odrabiać straty - wynika z raportu Banku Światowego.
Reklama
Reklama

Jak wskazał w raporcie na temat sytuacji gospodarczej w regionie Europy i Azji Środkowej Bank Światowy, zmniejszające się restrykcje związane z pandemią, powrót do normalności wielu branż w gospodarce, programy pomocowe rządu, a także powolne odreagowanie u głównych partnerów handlowych pozwolą Polsce powrócić w 2021 r. na ścieżkę umiarkowanego wzrostu.

Według ekonomistów BŚ, w 2021 r. wzrost produktu krajowego brutto (PKB) może wynieść 3,5 proc. "Spodziewana recesja w 2020 r. ma być płytsza niż ta na poziomie 4,2 proc. zakładana w czerwcu. Z kolei odreagowanie w 2021 r. może być szybsze niż prognozowane w czerwcu 2,8 proc." - przekazano. Eksperci zastrzegli, że prognozy obarczone są jednak sporym ryzykiem błędu i mogą okazać się zbyt optymistyczne.

"Polska gospodarka była silna, kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19. Lata nieprzerwanego wzrostu gospodarczego, odpowiedzialna polityka makroekonomiczna, dostęp do środków europejskich oraz programy socjalne sprawiły, że udało się opanować kryzys i ograniczyć jego negatywne konsekwencje" – podkreślił Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Polska doświadczy pierwszego spadku gospodarczego od niemal 30 lat. (Fot. Getty Images)

"Jednocześnie pandemia przypomniała wszystkim, że kryzys nie oszczędza nikogo. Dlatego już teraz musimy inwestować w rozwój po pandemii poprzez między innymi usprawnianie systemu ochrony zdrowia, edukacji czy poprawianie klimatu inwestycyjnego" – dodał.

W ocenie ekspertów z powodu recesji w 2020 r. skala ubóstwa w całym regionie Europy i Azji Środkowej może się zwiększyć. "Nawet 6 milionów ludzi może popaść w biedę definiowaną jako dochód dzienny na poziomie poniżej 5,5 dolara, czyli poniżej linii ubóstwa najczęściej przyjmowanej dla krajów o średnim poziomie dochodu" - wskazali.

Czytaj więcej:

Polska oficjalnie w recesji. Spadek PKB "największy od 25 lat"

Brytyjska gospodarka "zdrowieje". Rośnie trzeci miesiąc z rzędu

Polska: Zmniejszenie liczby ministerstw, Kaczyński wicepremierem

"Rzeczpospolita": Spożycie wódki w Polsce najwyższe od niemal 30 lat

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama