Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bank Of England znów podniósł stopę procentową i ostrzegł, że recesja już może trwać

Bank Of England znów podniósł stopę procentową i ostrzegł, że recesja już może trwać
W sierpniowej prognozie Bank Anglii oświadczył, że spodziewa się recesji - trwającej aż przez pięć kwartałów - ale miała się ona zacząć dopiero w ostatnim kwartale tego roku. (Fot. Getty Images)
Bank Anglii (BoE) podniósł dzisiajgłówną stopę procentową z 1,75 proc. do 2,25 proc., co oznacza, że jest ona na najwyższym poziomie od 2008 r. Ostrzegł też, że brytyjska gospodarka już może być w recesji.
Reklama
Reklama

Była to siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Sama podwyżka była pewna, analitycy i ekonomiści różnili się jedynie w prognozach, czy Komitet Polityki Monetarnej (MPC) zdecyduje się na podniesienie jej o 0,5 czy o 0,75 punktu proc.

Ostatecznie jego członkowie przegłosowali łagodniejszy krok, choć i tak jest to druga z rzędu taka podwyżka po serii wcześniejszych podwyżek o 0,25 pkt.

Bank zasygnalizował, że choć inflacja nadal jest znacznie powyżej celu, coraz bardziej niepokoi się teraz wzrostem gospodarczym, i ostrzegł, że brytyjska gospodarka już może być w recesji. W sierpniu przewidywał, że wzrost gospodarczy w trzecim kwartale wyniesie 0,4 proc., ale teraz spodziewa się spadku PKB o 0,1 proc., co w połączeniu z takim samym spadkiem w drugim kwartale oznaczałoby już recesję.

Względnie dobra wiadomość dotyczy natomiast inflacji. Jej roczna stopa w sierpniu - 9,9 proc. - była blisko najwyższego poziomu od 40 lat, ale dzięki ogłoszonemu przez rząd ograniczeniu cen energii dla odbiorców indywidulanych i firm nie wzrośnie ona tak bardzo, jak wcześniej prognozowano.

W sierpniowej prognozie Bank Anglii mówił, że pod koniec roku inflacja sięgnie 13,3 proc., teraz jest zdania, że będzie to 11 proc.

Czytaj więcej:

Brytyjskie banki czeka test wytrzymałości w związku z kryzysem energetycznym

Brytyjski funt traci na wartości wraz ze spadkiem sprzedaży detalicznej w UK

Bank Anglii przypomina: To już ostatnie 10 dni na użycie papierowych banknotów

  Komentarze
  • Wp
   22 września, 16:48

   Szacowany spadek nowych inwestycji w 2023 roku w budowlance to nawet 50%. Ponad co trzeci budowlaniec straci pracę. Idą ciężkie czasy i trzeba być przygotowanym na zmianę profesji i pogodzenie się że spadkiem zarobków lub ich brakiem.

  • J23
   22 września, 22:39

   Kryzysy na Wyspach byly zawsze wywolywane celowo co kilkanascie lub teraz nawet co kilka lat, wszystko w celu zbicia kasy przez moznych i zubozenia maluczkich, po drodze zawsze jakas pandemia albo cos innego. Potem jeden kupuje mansion w londku za kilkanascie baniek a drugi wypad do caravany! Przezylem juz kilka to i teraz dam rade, po prostu stay at home safe NHS hahaha

  • SILESIAN
   23 września, 22:34

   CHCIELI BREXSHITU, TO MAJA. PKB UK SPADA Z 2,5 TRYLIARDA FUNTOW DO 1,9 TRYLIARDA. CHYBA PRZENIOSE SIE DO POLSKI.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2022
  GBP 5.4331 złEUR 4.8637 złUSD 5.0328 złCHF 5.1200 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama