Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bank Anglii: Brytyjski system finansowy jest odporny na wstrząsy

Bank Anglii: Brytyjski system finansowy jest odporny na wstrząsy
Mark Carney, szef Bank of England, nie obawia się o stabilność ekonomiczną kraju. (Fot. Getty Images)
Brytyjski sektor finansowy jest w stanie wytrzymać duże wstrząsy i zakłócenia, czy to spowodowane chaotycznym Brexitem, czy też pogorszeniem się sytuacji w czasie globalnych wojen handlowych - poinformował Bank Anglii.
Reklama
Reklama

W szeregu raportów i sondaży, będących podstawą tzw. testów odpornościowych, bank centralny stwierdził, że banki krajowe są wystarczająco silne, aby przetrwać głęboką, globalną recesję i zawirowania na rynku.

"Rdzeń brytyjskiego systemu finansowego, w tym banki, dealerzy i firmy ubezpieczeniowe, jest odporny i przygotowany na szeroki zakres wstrząsów gospodarczych i finansowych w Wielkiej Brytanii, które mogą być związane z najgorszym scenariuszem nieuporządkowanego Brexitu" - wskazano w przedstawionym przez Bank Anglii raporcie o stabilności finansowej.

Czwartkowe wybory do Izby Gmin, w których Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdobyła bezwzględną większość, oznaczają, że wyjście kraju z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 roku jest niemal pewne.

Jednak ostateczny charakter stosunków Wielkiej Brytanii z UE, która jest jej głównym partnerem handlowym, nie został jeszcze uzgodniony, co oznacza, że nadal istnieje ryzyko faktycznego Brexitu bez porozumienia. Stanie się tak, jeśli przed upływem z końcem 2020 roku okresu przejściowego nie zostanie zawarta umowa handlowa z Brukselą lub jeśli ten termin nie zostanie przesunięty.

Bank Anglii jest spokojny również o stabilność brytyjskiej waluty. (Fot. Getty Images)

Równolegle nadal istnieją inne poważne zagrożenia, takie jak spory dotyczące ceł, jakie Stany Zjednoczone toczą się z najważniejszymi partnerami handlowymi.

W przeprowadzanym co dwa lata badaniu opinii inwestorów na temat czynników ryzyka Bank Anglii stwierdził, że ich zaufanie do stabilności systemu finansowego pozostaje na tym samym poziomie. Uznali oni natomiast, że największym czynnikiem ryzyka pozostaje polityka - tak jak w tym roku, gdy impas wokół Brexitu powodował nerwowość na rynkach finansowych - a obok niej także cyberataki i wydarzenia geopolityczne, takie jak wojna handlowa czy konflikty na świecie.

Badania i raporty zostały przeprowadzone przed czwartkowymi wyborami, które przyniosły wyraźne rozstrzygniecie, oznaczające przełamanie parlamentarnego paraliżu w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Niemiecka prasa o Brexicie: Czas patrzeć w przyszłość

Ustawa w sprawie Brexitu wróci do parlamentu w piątek

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama