Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bank Anglii: Brak porozumienia w sprawie Brexitu spowoduje tąpnięcie

Bank Anglii: Brak porozumienia w sprawie Brexitu spowoduje tąpnięcie
Bank Anglii ostrzega, że gospodarka kraju może się załamać. (Fot. Getty Images)
Szef Banku Anglii Mark Carney ostrzegł brytyjski rząd, że jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy wyjścia i porozumienia w sprawie dalszej współpracy, to trzeba będzie liczyć się z poważnym tąpnięciem gospodarczym.
Reklama
Reklama

Carney przedstawił swoje prognozy podczas czwartkowego specjalnego posiedzenia rządu, poświęconego przygotowaniom na wypadek załamania się negocjacji z Brukselą. Szczegóły jego prezentacji opisały wczoraj dzienniki "The Times" i "Financial Times".

Szef banku centralnego - który we wtorek przedłużył swoją kadencję o siedem miesięcy, do stycznia 2020 roku, co ma zagwarantować stabilność rynków wokół daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - ostrzegł ministrów, że rosnące koszty kredytu hipotetycznego mogą doprowadzić do kryzysu na rynku mieszkaniowym. Jego zdaniem, ceny domów mogą spaść nawet o jedną trzecią.

Jak ujawnił, Bank of England przeprowadził testy badające możliwe reakcje rynków i uznał, że banki byłyby w stanie poradzić sobie nawet z najgorszym scenariuszem, nie doprowadzając do załamania się systemu finansowego, ale zastrzegł, że konsekwencje byłyby i tak bardzo poważne.

Zdaniem Carneya, w razie wyjścia z UE bez umowy ministrowie powinni się również liczyć ze znacznym wzrostem inflacji i stopy bezrobocia, a możliwe byłoby także - pierwszy raz od 1994 roku - zjawisko emigracji netto, tzn. że więcej ludzi wyjedzie z Wielkiej Brytanii niż do niej przyjedzie.

Kanadyjczyk zaznaczył przy tym, że bank centralny nie będzie mógł próbować ograniczyć kryzysu przez podniesienie stóp procentowych - jak zrobił po referendum z 2016 roku - ze względu na zmiany strukturalne w gospodarce.

Carney, który wielokrotnie był krytykowany za nadmierny pesymizm w sprawie Brexitu, pochwalił jednocześnie proponowany przez premier Theresę May i atakowany przez eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej tzw. plan z Chequers, zakładający porozumienie z Unią Europejską, oparte na bliskiej współpracy celnej oraz zachowaniu wspólnego rynku dóbr i produktów rolniczych.

Jak ocenił, taki wynik negocjacji byłby lepszy od dotychczas zakładanego przez Bank Anglii i byłby z ulgą przyjęty przez rynki finansowe, co miałoby pozytywny wpływ na brytyjską gospodarkę.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama