Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Europe Is Warming Even Faster Than Climate Models Predicted

Europe Is Warming Even Faster Than Climate Models Predicted
W Europie nie było jeszcze takiego trendu wzrostu temperatur... (Fot. Getty Images)
Over the past seven decades, the number of extreme heat days in Europe has steadily increased, while the number of extreme cold days has decreased, according to new research. Alarmingly, this trend is happening at rates faster than those proposed by climate models.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Temperatury w Europie sięgnęły tego lata rekordowych poziomów, przekroczywszy w południowej Francji 46 st. Celsjusza. Badanie Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU) pokazuje, że liczba dni ekstremalnych upałów potroiła się od 1950 r., a okresy letnie stały się gorętsze, podczas gdy o połowę spadła częstotliwość występowania szczególnie mroźnych dni, a zimy zaczęły być cieplejsze.

Nowe badanie dowodzi, że niektóre części Europy ogrzewają się szybciej, niż zakładają modele klimatyczne.

„Nawet na skalę regionalną w Europie widzimy, że te trendy są silniejsze, niż można byłoby się spodziewać w wyniku naturalnej zmienności. To naprawdę sygnał ze strony zmian klimatu" – wyjaśnia klimatolog Ruth Lorenz ze Swiss Federal Institute of Technology w Zurichu, główna autorka badania.

Tak wyglądała plaża w Brighton 29 czerwca br. (Fot. Getty Images)

Ekstremalne upały stanowią duże obciążenie dla ludzkiego ciała, potencjalnie prowadząc do wyczerpania lub udaru cieplnego. Naukowcy wiedzą, że kontynent europejski się ociepla, ale w większości przypadków biorą pod uwagę długoterminowe zmiany w ekstremalnych temperaturach. W ramach badania AGU analizowano dane obserwacyjne, aby stwierdzić, czy modele klimatyczne wykorzystywane do regionalnych prognoz znajdują odbicie w obserwowanych trendach.

Lorenz i jej koledzy wykorzystali dane obserwacyjne z europejskich stacji pogodowych z lat 1950-2018 i przeanalizowali 1 proc. najgorętszych i najwilgotniejszych momentów oraz 1 proc. najzimniejszych.

Na tej podstawie uznali, że liczba upalnych dni w Europie potroiła się od 1950 r., natomiast liczba mroźnych – spadła o połowę, a nawet więcej w zależności od regionu. Szczególnie gorące dni stały się cieplejsze o średnio 2,3 st. Celsjusza, a mroźne ociepliły się o 3 st. Celsjusza. Najcieplejsze i najchłodniejsze noce ogrzały się znacznie bardziej, niż wynikałoby z odpowiadających im średnich letnich i zimowych temperatur.

Liczba upalnych dni w Europie potroiła się od 1950 r., natomiast liczba mroźnych – spadła o połowę. (Fot. Getty Images)

W różnych regionach Europy trendy wzrostu temperatur różniły się znacząco, co utrudnia porównanie ich ze średnimi temperaturami na kontynencie. W Europie Środkowej ekstremalne temperatury podnosiły się o 0,14 st. Celsjusza powyżej średniej na dekadę i o 1 st. Celsjusza powyżej średniej podczas całego okresu.

Wyniki pokazują, że region europejski ogrzewa się szybciej, niż wynikałoby z projekcji modeli klimatycznych. „W Holandii, Belgii, Francji trendy wskazywane przez modele są dwukrotnie niższe niż obserwowane. Osiągamy nowe rekordy szybciej, niż należałoby się spodziewać" – powiedział Geert Jan van Oldenborgh, analityk klimatyczny z Królewskiego Niderlandzkiego Instytutu Meteorologicznego w De Bilt.

Europejskie lata i zimy będą w przyszłości coraz cieplejsze, wpływając na miasta i ludzi nieprzystosowanych do rosnących temperatur. „Wielu ludzi nie dysponuje np. klimatyzacją, co staje się coraz istotniejsze" – podkreśliła Lorenz. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement