Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Cząsteczki toksycznych zanieczyszczeń wykryto w płucach i mózgach płodów

Badanie: Cząsteczki toksycznych zanieczyszczeń wykryto w płucach i mózgach płodów
Ponad 90% światowej populacji żyje w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza przekracza wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. (Fot. JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)
Cząsteczki toksycznych zanieczyszczeń powietrza zostały wykryte w płucach, wątrobach i mózgach nienarodzonych dzieci, czyli na długo przed tym, zanim wzięły swój pierwszy oddech. Naukowcy stwierdzili, że ich 'przełomowe' odkrycie jest 'bardzo niepokojące', ponieważ okres płodowy jest najbardziej wrażliwym etapem rozwoju człowieka – donosi 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Najnowsze badanie opublikowano w czasopiśmie "Lancet Planetary Health". W każdym milimetrze sześciennym tkanek wykryto tysiące cząsteczek czarnego węgla, które wdychała matka w czasie ciąży, a następnie przechodziły przez krwiobieg i łożysko do płodu.

Stężenie cząstek było wyższe, gdy matka mieszkała na obszarach o wyższym poziomie zanieczyszczeń powietrza.

Wiadomo już, że zanieczyszczone powietrze silnie koreluje ze zwiększoną liczbą poronień, przedwczesnych porodów, niską wagą urodzeniową i zaburzeniami rozwoju mózgu. Jednak najnowsze badanie dostarcza bezpośrednich dowodów na sposób powstania tych szkód.

Naukowcy stwierdzili, że zanieczyszczenia mogą powodować skutki zdrowotne przez całe życie.

Cząsteczki pochodzą z sadzy powstałej w wyniku spalania paliw kopalnych w pojazdach, domach i fabrykach i powodują stany zapalne w organizmie, a także przenoszą toksyczne substancje chemiczne. Badanie przeprowadzono na grupie niepalących matek w Szkocji i Belgii, w miejscach o stosunkowo niskim zanieczyszczeniu powietrza.

Prof. Tim Nawrot na Uniwersytecie Hasselt w Belgii, który współkierował badaniem, podkreślił, że to rządy są odpowiedzialne za ograniczanie zanieczyszczeń powietrza, ale ludzie powinni unikać ruchliwych dróg, kiedy tylko jest to możliwe.

Cząsteczki zanieczyszczeń z powietrza zostały po raz pierwszy wykryte w łożyskach już w 2018 roku przez prof. Jonathana Grigga i jego współpracowników z Queen Mary University of London.

Z kolei w kompleksowym globalnym badaniu z 2019 roku stwierdzono, że zanieczyszczenie powietrza może uszkadzać każdy organ i praktycznie każdą komórkę w ludzkim ciele. Stwierdzono również, że maleńkie cząsteczki przekraczają barierę krew-mózg, a miliardowe ilości wykryto w sercach młodych mieszkańców miast.

Ponad 90% światowej populacji żyje w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza przekracza wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przyczyniając się do milionów przedwczesnych zgonów każdego roku.

Czytaj więcej:

Badacze w UK: Zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do powstawania chorób, w tym demencji

"Metan z gazociągów Nord Stream może wywołać efekt ocieplenia i osłabić jakość powietrza"

Większość Brytyjczyków uważa, że przyroda pilnie potrzebuje ochrony

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.04.2024
    GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama