Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii

Badanie: Cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii
Z badania wynika, że wielu cudzoziemców wiąże swoją przyszłość z Polską. Zdaniem ekspertów, warto jednak wdrożyć nowe rozwiązania, aby zapobiec exodusowi obcokrajowców. (Fot. Getty Images)
Ponad 37% pracowników zagranicznych zatrudnionych obecnie w Polsce już skorzystało z automatycznego przedłużenia pozwolenia na legalny pobyt i pracę na czas pandemii COVID-19 - wynika z trzeciej edycji badania socjologicznego 'Pracownik zagraniczny w dobie pandemii' przeprowadzonego w kwietniu i maju 2021 przez agencję EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Reklama
Reklama

Badanie pokazało, że ponad 90% pracujących w Polsce obcokrajowców wie o możliwości automatycznego przedłużenia pobytu i pracy. Skorzystało z tej możliwości ponad 37% cudzoziemców, a przeszło 17% imigrantów zamierza z niej skorzystać. Co trzeci respondent nie jest zainteresowany tym rozwiązaniem.

Zgodnie z sondażem, liberalne przepisy dotyczące migrantów ekonomicznych oraz wprowadzone na czas pandemii szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pozwoliły Polsce po wybuchu epidemii zatrzymać w kraju wielu pracowników zagranicznych.

"Jednak warto pamiętać, że regulacje zawarte w tzw. ustawach covidowych są czasowe, a przeszło co trzeci imigrant ekonomiczny wiąże swój pobyt i pracę w Polsce właśnie z terminem zakończenia epidemii i funkcjonujących w związku z nią rozwiązań" - podkreśla Mariya Kuzenko, kierowniczka Działu Legalizacji EWL Group.

Zdaniem ekspertki, właśnie z tego powodu Polacy już teraz powinni zastanowić się, co zrobić, aby zapobiec masowemu odpływowi migrantów po zakończeniu pandemii. Skutecznym rozwiązaniem mogłoby być wydłużenie okresu obowiązywania ułatwień dla cudzoziemców z obecnych 30 dni do 6 miesięcy od dnia zakończenia pandemii.

"Na wydłużeniu okresu obowiązywania specjalnych rozwiązań dla cudzoziemców z 30 dni do 6 miesięcy skorzystaliby wszyscy. Pracodawcy mieliby możliwość zaplanować strukturę kadrową, określić wymiar rotacji i zapewnić zastępstwo. Pracownicy zyskaliby dodatkowe pół roku pewności i stabilności pracy. Rządzący natomiast dostaliby możliwość opracowania nowych rozwiązań dla obcokrajowców i usprawnienia oraz cyfryzacji obecnie obowiązujących procesów" - uważa Mariya Kuzenko.

W przeciwnym razie, zdaniem ekspertki, polskie urzędy mogą zostać zasypane wnioskami od kilkuset tysięcy cudzoziemców, którym nagle zakończy się prawo do legalnego pobytu i pracy w Polsce. Pracodawców może czekać masowy "exodus" pracowników zagranicznych, którzy w obawie przed karą za przekroczenie terminu legalnego pobytu będą wyjeżdżać z Polski. Wreszcie linie produkcyjne i centra logistyczne staną, ponieważ nie będzie miał ich kto obsługiwać.

Czytaj więcej:

Imigrantka z UE o absurdalnym przepisie Home Office. Nie otrzymała przez niego obywatelstwa

Brytyjscy imigranci z niektórych krajów UE mają ostatni miesiąc, aby zabezpieczyć swoje prawa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama