Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Covid-19 zwiększa ryzyko depresji i demencji

Badanie: Covid-19 zwiększa ryzyko depresji i demencji
Skutki, jakie wywołuje Covid-19 w ludzkim organiźmie, wciąż są badane... (Fot. Getty Images)
Osoby, które przeszły Covid-19 w ostatnich sześciu miesiącach, stały się bardziej podatne na depresję, psychozy, wylewy oraz demencję - stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. O wynikach ich badania poinformował wczoraj serwis BBC News.
Reklama
Reklama

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną ponad pół miliona ozdrowieńców z Covid-19. Okazało się, że prawie jedna trzecia z nich albo po raz pierwszy w życiu doświadczyła, albo miała nawrót problemów natury psychologicznej lub neurologicznej.

Ci, którzy z powodu Covid-19 trafili do szpitali, byli szczególnie narażeni na wystąpienie takich problemów, co można przypisać zarówno stresowi, jak i bezpośredniemu wpływowi wirusa na mózg.

Wśród ozdrowieńców najczęściej diagnozowano zaburzenia lękowe oraz nastrojów. Jak wyjaśnili naukowcy, wynikały one ze stresu związanego z ciężką chorobą lub przewiezieniem do szpitala. Z kolei wylewy oraz demencja, zdaniem badaczy, występowały w wyniku biologicznego oddziaływania samego wirusa lub ogólnej reakcji organizmu na infekcję.

Nie stwierdzono jednak większego ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona ani zespół Guillaina-Barrego, schorzenia, które mogą się pojawić w wyniku grypy.

Badane osoby były o 16 proc. bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń psychicznych lub neurologicznych po Covid-19 niż po innych infekcjach dróg oddechowych, a także o 44 proc. bardziej niż rekonwalescenci po grypie. Im cięższy był przebieg choroby wywoływanej przez koronawirusa, tym większe prawdopodobieństwo, że u pacjenta zdiagnozuje się później chorobę psychiczną lub zaburzenia pracy mózgu.

Zaburzenia nastroju, lękowe lub epizody psychotyczne wystąpiły u 24 proc. wszystkich pacjentów, udar u 2 proc., zaś demencja u 0,7 proc. "Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z demencją są bardziej narażone na ciężki przebieg Covid-19, nowe badanie sprawdza, czy jest też zależność w drugą stronę. Nie skupia się jednak na przyczynach tego związku, dlatego ważne jest, aby naukowcy dotarli do sedna sprawy" - podsumowała dr Sara Imarisio, kierownik badań w brytyjskich centrum badań nad chorobą Alzheimera. 

Czytaj więcej:

Niemcy: Zaburzenia psychiczne pracowników częste jak nigdy dotąd

Ponad połowa Polaków z zaburzeniami psychicznymi ma się gorzej na skutek pandemii

Depresja i stres mogą osłabiać działanie szczepionki przeciwko koronawirusowi

Związek między szczepionką AstraZeneki a zakrzepami wciąż niejasny

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama