Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Co czwarty Polak spodziewa się wzrostu dochodów

Badanie: Co czwarty Polak spodziewa się wzrostu dochodów
Mieszkańcy Polski z nadzieją patrzą na przyszłość swoich zarobków. (Fot. Getty Images)
Co czwarty Polak spodziewa się wzrostu dochodów, a co piąty szacuje, że ich wysokość się nie zmieni - wynika z badania 'Wynagrodzenia 2022. Oczekiwania Polaków”. W ostatnim kwartale wynagrodzenia prawie połowy pracujących Polaków wzrosły ponad dwukrotnie więcej niż w styczniu br. - dodano.
Reklama
Reklama

"Blisko połowa pracujących Polaków deklaruje, że poziom ich wynagrodzenia wzrósł w ciągu ostatniego kwartału ponad dwukrotnie więcej niż na początku 2022 r. Również ponad dwukrotnie zmalał odsetek pracowników, którym zmniejszono wynagrodzenia. Jednocześnie aż co czwarty Polak spodziewa się wzrostu dochodów, a co piąty szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian" - wynika z badania "Wynagrodzenia 2022. Oczekiwania Polaków", zrealizowanego w sierpniu br. na zlecenie Gi Group przez ARC Rynek i Opinia.

Dodano, że oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze. Zdaniem autorów badania, o niepewności Polaków świadczy rosnący odsetek spodziewających się obniżenia pensji, wynoszący obecnie 8,3 proc.

W badaniu wskazano, że "prawie połowa pracujących Polaków wskazywała, że poziom ich wynagrodzenia wzrósł w ciągu ostatniego kwartału ponad dwukrotnie więcej niż w styczniu 2022, przy czym częściej wskazywali na to mężczyźni niż kobiety". W styczniu br. podwyższenie pensji dotyczyło 21 proc. badanych, w sierpniu było to już 49 proc. - przypomniano.

Jak zaznaczono, z 23 proc. do 9 proc. zmalał odsetek pracowników, którym zmniejszono wynagrodzenia. Z badania Gi Group wynika również, że w przypadku 42 proc. nie zmieniło się, podczas gdy w styczniu br. było to 56 proc.

Autorzy raportu podkreślili, że trudna sytuacja spowodowana wojną w Ukrainie oraz wysoka inflacja znacząco wpłynęły na zmniejszenie oczekiwań polskich pracowników wobec wynagrodzeń.

"W styczniu br. podwyżek spodziewała się ponad połowa (54,5 proc.) badanych, w kwietniu br. odsetek ten spadł do 41 proc. i utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Wyższy odsetek pracujących spodziewa się natomiast utrzymania dotychczasowej wysokości pensji (29,1 proc. w styczniu 2022 vs. 49,7 proc. w sierpniu 2022). Zauważalnie wzrósł natomiast odsetek obawiających się spadku dochodów (z 2,9 proc. w styczniu 2022 do 8,3 proc. w sierpniu 2022)" - poinformowano.

Według dyrektor zarządzającej Gi Group Temporary & Permanent Recruitment Anny Wesołowskiej, pracujący Polacy mniej optymistycznie niż w styczniu tego roku, ale nadal z nadzieją patrzą na przyszłość swoich zarobków.

Czytaj więcej:

Jak Polacy obecnie oceniają sytuację gospodarczą w Polsce?

CBOS: Polacy uważają, że państwo powinno ułatwiać zakup własnych mieszkań i budowę domów

CBOS: 54 proc. Polaków za przywróceniem powszechnego poboru do wojska

Polacy coraz częściej pracują po godzinach. Prawie 6 godzin tygodniowo

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama