Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Co 3. firma w Polsce ma problem z dostarczaniem towarów zagranicznym klientom

Badanie: Co 3. firma w Polsce ma problem z dostarczaniem towarów zagranicznym klientom
Zamrożenie gospodarki i kłopoty na granicach spowodowały duże problemy dla polskich firm, które próbują dotrzeć do zagranicznych klientów. (Fot. Getty Images)
Co trzecie przedsiębiorstwo w Polsce ma kłopoty z wyprodukowaniem i dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów bądź realizacją dla nich zamówionych usług. W związku z zamrożeniem gospodarki, aż 42 proc. firm ma z kolei problemy ze sprowadzeniem towarów i usług z zagranicy - wynika z badania IMAS International przygotowanego dla Krajowego Rejestru Długów.
Reklama
Reklama

Jak zaznaczają autorzy badania "KoronaBilans MŚP", jeszcze w maju problem z realizacją zamówień miało 42 proc. polskich firm nad Wisłą. Dziś problem z dostarczeniem bądź wykonaniem ma 32 procent przedsiębiorstw.

Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów zwraca uwagę, że wyniki tego badania mają odzwierciedlenie w najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w całym pierwszym półroczu br. rodzimi przedsiębiorcy wyeksportowali za granicę towary o łącznej wartości ponad 480 mld zł. To o 5,3 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

"Ten spadek wynika głównie z ograniczeń na terenie Polski, ale też w innych państwach, związanych z epidemią koronawirusa" - wskazuje Łącki. Dodaje, że wraz z odmrażaniem gospodarek we wszystkich krajach, przedsiębiorcom łatwiej dokonywać wymiany handlowej - stąd spada liczba firm, która ma z tym kłopot.

Według ekspertów KRD, problem spadku liczby zamówień, a co za tym idzie, wartości sprzedawanych za granicą towarów, może się zaostrzyć. Większe mogą być też problemy z importem. Łącki zwrócił uwagę, że w pierwszym półroczu br. nasi przedsiębiorcy sprowadzili z zagranicy towary o wartości o 9,4 proc. niższej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

"A problemów ze sprowadzeniem towarów do Polski doświadczyło prawie 42 proc. importerów. Ten odsetek zmniejszył się w porównaniu z badaniem z maja, ale zaledwie o 3 punkty procentowe" - zaznacza.

Czytaj więcej:

Raport: Polskie wynagrodzenia wciąż mogą dogonić resztę UE w 2037 r.

KE prognozuje, że w 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,3 proc.

W Polsce koronawirus kosi etaty w motoryzacji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama