Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: 41 proc. Polaków szuka pracy lub planuje zmienić obecną w najbliższym czasie

Badanie: 41 proc. Polaków szuka pracy lub planuje zmienić obecną w najbliższym czasie
Niemal co 2. Polak myśli o zmianie pracy. (Fot. Getty Images)
41 proc. Polaków szuka pracy lub planuje zmienić obecną w najbliższym czasie, to wzrost o 5 punktów procentowych wobec 2022 r. – stwierdzono w badaniu 'Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku'. Odsetek ten wśród przedstawicieli pokolenia Z wynosi 59 proc.
Reklama
Reklama

Jak wynika z opublikowanego we wtorek badania, 27 proc. Polaków ostatni raz zmieniło pracę ponad 10 lat temu, a 18 proc. - ponad 5 do 10 lat temu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pracę zmieniło 17 proc. badanych, to o pięć punktów procentowych mniej niż w marcu 2022 r.

Wskazano, że 41 proc. respondentów szuka obecnie pracy lub planuje zmienić obecną w najbliższym czasie (wzrost o 5 pp. w porównaniu do ubiegłego roku), a 59 proc. deklaruje, że obecnie nie poszukuje aktywnie nowej pracy i nie planuje zmieniać obecnego miejsca zatrudnienia.

Badanie ujawniło, że pracę chętniej zmieniają osoby młodsze. (Fot. Getty Images)

"Co ciekawe, odpowiedzi najmłodszej grupy badanych są wprost przeciwne. Wśród przedstawicieli pokolenia Z to 59 proc. deklaruje, że szuka obecnie nowej pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną (wobec 41 proc. badanych z tej grupy, którzy deklarują, że nie mają takich zamiarów). Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w najstarszej grupie – wśród osób w wieku 55-65 lata, gdzie aż 80 proc. badanych nie poszukuje i nie zamierza zmienić pracy" – zauważono w raporcie

Nowego zatrudnienia nie szuka 41 proc. ankietowanych, ponieważ odpowiada im lokalizacja firmy, w której obecnie pracują. Wśród pozostałych czynników, skłaniających do pozostania w obecnym miejscu pracy, wymieniono m.in.: dobrą atmosferę w firmie (36 proc.), odpowiedni poziom zarobków (27 proc.), dobre relacje z szefem (27 proc.), przywiązanie do obecnego pracodawcy (1/4 respondentów) oraz poczucie docenienia (22 proc.).

Jak wskazała ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl Konstancja Zyzik, 84 proc. respondentów nawet jeśli nie szuka pracy aktywnie, to jest otwarta na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach. "Tu ponownie – najbardziej otwartą w tym zakresie grupą badanych są najmłodsi, a chęć na zmianę spada wśród badanych z najdłuższym doświadczeniem" – oceniła Zyzik.

Przy wyborze pracy – zgodnie z raportem – 73 proc. badanych w największej mierze kieruje się wynagrodzeniem. Innymi istotnymi czynnikami są m.in.: bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia (51 proc.), szybki i łatwy dojazd do pracy (38 proc.), możliwość wykonywania obowiązków w elastycznych godzinach pracy (31 proc.) oraz odpowiednia forma pracy – zdalna, hybrydowa lub stacjonarna, w zależności od preferencji (21 proc.).

Czytaj więcej:

CBOS: Obecność Polski w NATO popiera 9 na 10 Polaków

CBOS: Ponad połowa Polaków przekonana o zwycięstwie PiS w wyborach

Badanie: Co drugi pracownik w Polsce ujawnia w pracy, ile zarabia

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama