Badanie: Narażenie na zanieczyszczone powietrze powiązane ze zdrowiem psychicznym

Badanie, w którym wzięło udział ponad 200 000 osób w Szkocji, wykazało, że wzrost narażenia na dwutlenek azotu w szczególności wiązał się z większą liczbą osób przyjmowanych do szpitala z powodu zaburzeń zachowania i chorób psychicznych.
Wcześniej opublikowane badania dotyczące skutków zdrowotnych długotrwałego narażenia na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego kładły nacisk na zgony, a nie przyjęcia do szpitala, oraz na zły stan zdrowia fizycznego, a nie psychicznego - wyjaśnili naukowcy.
Tymczasem okazuje się, że zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przyjęcia do szpitala zarówno z powodu choroby fizycznej, jak i psychicznej. Dlatego - jak zauważyli badacze - bardziej rygorystyczne ograniczenia środowiskowe przyniosłyby korzyści milionom ludzi i ograniczyłyby wpływ na opiekę wtórną.
Dr Mary Abed Al Ahad z University of St Andrews, która kierowała badaniem, podkreśliła, że polityki mające na celu zwalczanie zanieczyszczenia powietrza i przejście na energię odnawialną mogą pomóc w długoterminowej redukcji obciążenia szpitali przez osoby z chorobami fizycznymi i psychicznymi.
Exposure to air pollution is linked to an increased risk of hospital admission for mental illness, according to new research from the University of St Andrews. https://t.co/lh2YYXcSES
— Impact on Urban Health (@ImpUrbanHealth) December 18, 2024
"Strefy zerowej emisji lub zachęta do korzystania z energii odnawialnej w sektorach transportu i produkcji energii, mogą pomóc w długoterminowej redukcji obciążenia szpitali opieką zarówno lokalnie, jak i globalnie" - wskazała.
Analiza danych dotyczyła lat 2002–2017 i 202 237 osób w wieku 17 lat i starszych. Ich stan zdrowia i hospitalizacje z powodu chorób układu krążenia, układu oddechowego, chorób zakaźnych, chorób psychicznych lub zaburzeń zachowania były śledzone na podstawie danych Public Health Scotland.
Były one powiązane z poziomami czterech zanieczyszczeń pochodzących z ruchu drogowego i przemysłu: dwutlenku azotu (NO2); dwutlenku siarki (SO2); cząstek stałych o średnicy co najmniej 10 μm (PM10); i małych cząstek stałych o średnicy 2,5 μm lub mniejszej (PM2,5) na 1 km2 w kodzie pocztowym zamieszkania każdej osoby.
Średnia skumulowana ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza była silnie związana z wyższymi wskaźnikami hospitalizacji - zarówno z powodu chorób psychicznych, jak i fizycznych. Większa skumulowana ekspozycja na NO2, PM10 i PM2,5 była związana z wyższą częstością hospitalizacji z wszystkich przyczyn.
Także badania przeprowadzone wcześniej przez naukowców w USA i Danii sugerują związek między zanieczyszczeniem powietrza a zwiększonym ryzykiem problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii i zaburzeń osobowości.
Od 1% do 2% populacji Wielkiej Brytanii cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową w ciągu swojego życia, a podobne liczby dotyczą schizofrenii. Szacuje się, że około 5% osób w Wielkiej Brytanii cierpi również na zaburzenia osobowości.
Czytaj więcej:
Spalarnie śmieci w UK coraz bardziej zanieczyszczają powietrze
W 2022 r. w UE najwięcej zgonów z powodu pyłu zawieszonego było we Włoszech, Polsce i Niemczech
I oczywiscie nie jest to zwiazane z nisko oplacana praca, brakiem mieszkania, tudziez zycia w 5 osob w jednym pokoju i napewno nie jest zwiazane ze sraniem w wielogodzinnych korkach, zeby dojechac do roboty na czesto 12 czy godzin . Ale zwiazane jest to na 100% z zanieczyszczknym powietrzem, taaaaa.ð¤£
Naukowcy = jak nie beda wyniki pod sponsora to naukowca tez nie bedzie.
Dzis wszystko mozna kupic nawet takie ekspertyzy jak tu opisana.