Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badania: Nastolatki wolą korzystać z czatów niż rozmawiać twarzą w twarz

Badania: Nastolatki wolą korzystać z czatów niż rozmawiać twarzą w twarz
Naukowcy ostrzegają przed zanikiem więzi społecznych. (Fot. Thinkstock)
Nastolatki w USA wolą korzystać z czatów online niż prowadzić bezpośrednie rozmowy. Zwiększył się również odsetek młodzieży posiadającej smartfony - w ciągu sześciu lat wzrósł on z 41 do 89 proc. - wynika z badania organizacji non profit Common Sense Media.
Reklama
Reklama

Na pytanie o ulubiony sposób komunikacji 35 proc. nastolatków wskazało wiadomości tekstowe (33 proc. w 2012 r.), 16 proc. kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych (7 proc. w 2012 r.), 10 proc. rozmowy wideo (2 proc. w 2012 r.), a 5 proc. rozmowy telefoniczne (4 proc. w 2012 r.). W porównaniu z wynikami sprzed sześciu lat spadła liczba nastolatków, którzy lubią bezpośrednie rozmowy twarzą w twarz (z 49 proc. w 2012 r. do 32 proc. w 2018 r.) oraz tych, którzy preferują inne formy komunikacji (z 5 proc. w 2012 r. do 2 proc. w 2018 r.) - przytacza wyniki badania dziennik "Wall Street Journal".

Z ankiety wynika, że zwiększył się również odsetek osób, które twierdzą, iż urządzenia rozpraszają ich uwagę, kiedy ta powinna być skupiona na osobach, z którymi spędzają czas - problem dotyczy 54 proc. ankietowanych (44 proc. w 2012 r.). Z kolei 44 proc. nastolatków denerwują koledzy spędzający zbyt dużo czasu na korzystaniu z telefonów.

Współautorka ankiety i dyrektor w VJR Consulting Vicky Rideout zaznaczyła, że może to być rodzaj sprzężenia zwrotnego - młodzi spędzają zbyt wiele czasu z telefonami i są niezadowoleni z kontaktów międzyludzkich, co powoduje, że wolą komunikować się ze sobą za pośrednictwem internetu.

Opublikowane badanie pokazuje również, że 70 proc. nastolatków korzysta z mediów społecznościowych częściej niż raz dziennie (34 proc. w 2012 r.), 38 proc. korzysta z nich wielokrotnie w ciągu dnia i o różnych porach, a 16 proc. robi to niemal bezustannie.

"WSJ" zaznacza, że choć bardziej świadome zagrożeń, nastolatki nie potrafią oprzeć się mediom społecznościowym. 70 proc. ankietowanych twierdziło, że wierzy, iż firmy technologiczne manipulują użytkownikami, aby wymusić spędzanie większej ilości czasu z wykorzystaniem ich urządzeń. Badanie pokazało również, że w trakcie odrabiania prac domowych rozpraszają one uwagę 57 proc. ankietowanych. 31 proc. respondentów wyłącza w tym czasie swoje telefony.

Organizacja Common Sense Media zapytała o preferencje w kwestii komunikacji ponad 1,1 tysiąca amerykańskich nastolatków w wieku od 13 do 17 lat. Badanie przeprowadzone w marcu i kwietniu 2018 r. stanowi aktualizację podobnej ankiety przeprowadzonej sześć lat wcześniej - pierwszej, która udokumentowała wpływ mediów cyfrowych na młodzież.

Jak zaznacza dziennik "Wall Street Journal", wyniki badania pojawiły się w momencie, kiedy firmy technologiczne, takie jak Facebook, Apple, Alphabet i Google, starają się odpowiedzieć na rosnące obawy rodziców dotyczące szkodliwego wpływu jaki ma na dzieci spędzanie czasu przed ekranami urządzeń. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama