Menu

BMW rozpocznie produkcję elektrycznego Mini pod koniec 2019 r.

BMW rozpocznie produkcję elektrycznego Mini pod koniec 2019 r.
Czy nowe Mini odniesie komercyjny sukces? Wiele na to wskazuje. (Fot. Getty Images)
Niemiecki koncern motoryzacyjny BMW w trzecim kwartale 2019 r. rozpocznie w Wielkiej Brytanii produkcję elektrycznego modelu brytyjskiej marki Mini. Pierwsze egzemplarze Mini Electric mają trafić do klientów wiosną 2020 r.
Reklama

Produkcja nowego modelu Mini może rozpocząć się około 31 października 2019 r. Może to nastąpić w tym samym czasie, co potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia, co prowadziłoby do potencjalnych ceł, dodatkowej biurokracji i zakłóceń w produkcji.

BMW ostrzegało wcześniej, że w razie niekontrolowanego Brexitu koncern przeniesie część produkcji silników i pojazdów poza Wielką Brytanię.

W fabryce BMW w Oxfordzie na południu Anglii w ubiegłym roku wyprodukowano ponad 230 tys. samochodów, co stanowi 15 proc. rocznej brytyjskiej produkcji.

"Do 2023 r., wyprzedzając plany o dwa lata, będziemy mieć na rynku 25 zelektryfikowanych modeli. Ponad połowa z nich będzie w pełni elektryczna" - podkreślił szef ds. produkcji BMW Oliver Zipse.

Jak przekazał portal Automotive News, BMW spodziewa się rekordowego popytu na elektrycznego Mini. Już teraz zainteresowanie tym modelem zgłosiło 20 tys. potencjalnych nabywców w Wielkiej Brytanii.

Mini Electric uwzględniając normy WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure) będzie miał zasięg od 200 do 323 km. Elektryczny model brytyjskiej marki będzie wyposażony w baterię o pojemności 32,6 KWh oraz kable do użytku domowego i na zewnątrz. Jak zapewnia producent, w stacji szybkiego ładowania baterię będzie można uzupełnić do 80 proc. w 35 minut.

Cena Mini Electric w Wielkiej Brytanii będzie wynosić od 24,4 tys. do 30,4 tys. funtów z uwzględnieniem rządowej ulgi. Dla klientów w Niemczech ceny elektrycznego modelu Mini zaczynają się od 32 tys. euro. Ceny samochodu dla amerykańskiego rynku, gdzie będzie on nosić nazwę Mini Cooper SE, nie zostały jeszcze ujawnione.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.11.2019
  GBP 5.024 złEUR 4.293 złUSD 3.879 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama