Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BIG InfoMonitor: Almost every third company in Poland has liquidity problems

BIG InfoMonitor: Almost every third company in Poland has liquidity problems
Największe problemy z utrzymaniem płynności mają firmy z branży transportowej. (Fot. Getty Images)
Almost every third company in Poland has problems with financial liquidity - according to the latest data from the InfoMonitor Economic Information Bureau. Enterprises from the transport and trade industry are at the highest risk, and industrial and service are the least.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak przekazał prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor Sławomir Grzelczak, o ile dwie trzecie przedsiębiorców nie doświadcza kłopotów z płynnością, to blisko jedna trzecia w jakimś stopniu traci na braku stabilności finansowej. "Problemy z płynnością jednej firmy mogą dotykać także jej partnerów biznesowych. Tak powstają zatory płatnicze" - wskazał.

Według BIG InfoMonitor, 6 proc. firm w Polsce miało w ubiegłym roku duże problemy z utrzymaniem płynności w firmowym budżecie (jest to bardzo zbliżony wynik do 5,8 proc. w roku poprzednim). Blisko 10 proc. wskazuje na regularne opóźnienia w przepływach. 15 proc. z kolei skarży się na kłopoty z finansową płynnością "od czasu do czasu".

Najczęściej regularne kłopoty z wypłacalnością dotyczą firm transportowych – doświadczały one trudności ponad dwa razy częściej niż średnia (13,8 proc.). Powyżej średniej znalazły się też usługi – 7,9 proc. Jeśli brać pod uwagę także średni poziom utrudnień z płynnością finansową to zaraz po transporcie znalazł się handel. O ile duże problemy z płatnościami miało tam 2,6 proc. firm, to nawracające co jakiś czas braki w płynności przytrafiały się 14,7 proc. handlowcom.

Jak wskazują eksperci, brak płynności w firmie przekłada się również na problemy jej partnerów biznesowych. (Fot. Getty Images)

Najlepiej sytuację ocenia przemysł. 68,4 proc. przedsiębiorstw z tej branży nie zmagało się z żadnymi trudnościami w tym zakresie. W usługach odsetek ten wynosi 68,3 proc., a w branży budowlanej o płynność nie musi się martwić 68,2 proc. firm.

Problemy z płynnością, jak zaznaczyło BIG, mogą prowadzić do upadłości. W 2019 r. - według danych Bisnode Polska - liczba firm-bankrutów wyniosła 1 020 - w porównaniu z poprzednim rokiem to więcej o ponad 4 proc. Tylko w budownictwie i produkcji odsetek upadłości zmalał – odpowiednio o 14,6 proc. i 2 proc. rdr. Natomiast w pozostałych sektorach jest on wyższy - np. w transporcie wzrósł rdr o 18 proc. W branży tej duże problemy z brakiem płynności finansowej zgłasza ok. 14 proc. firm – najwięcej ze wszystkich.

Czytaj więcej:

Najwięcej dłużników w Polsce pochodzi z firm pożyczkowych i telekomunikacyjnych

Handlarze na targowiskach w Polsce coraz bardziej zadłużeni

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement